Saddam, temyize başvurdu

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in, ölüm cezasına çarptırıldığı Duceyl davasında, kararın temyiz edilmesi için mahkemeye başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Duceyl davasında kararların açıklandığı 5 Kasım'dan sonra, idam ve ömür boyu hapis cezası alan sanıklar için temyiz süreci başlamıştı.

Irak'ta Aralık 2003'te kurulan özel mahkemenin statüsüne göre, temyiz talebi, dava sürecinde bir hataya ya da bir kanunsuzluğa dayandırılarak Yargıtaya götürülebiliyor. Başvuruyu, mahkemenin 9 hakimden oluşan Temyiz Dairesi inceliyor.

Temyiz Dairesinin karar vermek için belirli bir süresi bulunmuyor. Temyiz Dairesinin mahkemenin sanıklar hakkında verdiği kararı onaması durumunda, cezalar 30 gün içinde infaz ediliyor. Sadece idam cezalarının infazı için, kararın devlet başkanı ya da yardımcıları tarafından imzalanması gerekiyor.

Saddam Hüseyin'in idam cezasına mahkum edildiği Duceyl davasına konu olan olay, Saddam'a 1982'de suikast girişiminde bulunulmasıyla başladı.

Bağdat'ın 60 kilometre kuzeyindeki 84 bin nüfuslu Duceyl'e 8 Temmuz 1982'de, aşiret liderleriyle görüşmek için gelen Saddam'ın konvoyuna halk arasından ateş açıldı.

Suikast girişiminden hemen sonra Irak ordusu helikopterleri vatandaşlar üzerine ateş açtı. Olayın ardından yüzlerce kişi tutuklandı, işkence gördü ve bunların bir kısmı idam edildi.

Davada Saddam 148 Şii'nin ölümünden sorumlu tutuldu, ancak vatandaşlar Duceyl'de ölenlerin sayısının çok daha fazla olduğunu söylüyor. Kurbanlar arasında birçok kadın ve çocuk da bulunuyor.

Saddam ile birlikte 7 eski Iraklı yetkilinin yargılandığı Duceyl davasının görülmesine geçen sene ekim ayında başlandı. Dava süresince 3 savunma avukatı öldürüldü, iki kez hakim değişti. Saddam 12 kez duruşmalardan atıldı ya da duruşmalara girmeyi reddetti. Savcılığın 52, savunmanın ise 56 görgü tanığı duruşmalarda dinlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious