Saddam, terör saldırısına karşı ABD'yi uyarmış

  • Giriş : 16.02.2006 / 00:00:00

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in 1990'larda üst düzey yardımcılarıyla yaptığı bir toplantıda ABD'ye bir terör saldırısı yapılabileceği uyarısında bulunduğu iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konuşmalardan birinde yaklaşan terör saldırılarında kitle imha silahlarının kullanılabileceğini tahmin eden Saddam'ın, "Terör geliyor. Amerikalılara da İngilizlere de söyledim. Gelecekte bomba yüklü bir arabanın Washington'da nükleer, biyolojik ya da kimyasal bir patlamaya neden olmasına kim engel olabilir?" ifadeleri yer alıyor.

Irak'ın bu tür bir saldırı hazırlığında olmadığını anlatan ses kaydında Saddam, "Böyle bir olay yaklaşıyor. Ama Irak'tan değil" şeklinde konuşuyor.

Yine ses kayıtlarına göre Saddam'ın damatlarından biri, Irak'ın kitle imha silahlarını BM denetçilerinden nasıl sakladığı hakkında bilgi veriyor. Damat Hüseyin Kamil, "Sahip olduğumuz herşeyi göstermedik." diye konuşuyor.

Kasette yer alan konuşmalardan birinde Saddam dönemi Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, Saddam'a hitaben, "Biyolojik saldırı düzenlemek çok kolay. Bunu bir kişi yapabilir. Devleti suçlamaya gerek yok" ifadelerini kullanıyor.

Amerikan ABC televizyonunun ele geçirdiği 12 saatlik ses kasetlerinin, Saddam'ın üst düzey yetkilileriyle yaptığı toplantılarda kaydedildiği belirtildi. ABC televizyonu ses kayıtlarının, FBI için çalışan Bill Tierney tarafından kendisine iletildiğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı ses kayıtlarıyla ilgili yorum yapmazken, ABC televizyonu, yetkililerin kasetlerin gerçek olduğunu doğruladığını duyurdu.

Bush yönetimi 2003 Mart'ında başlayan Irak işgaline gerekçe olarak kitle inham silahlarının varlığını göstermiş ancak şu ana kadar bu silahlar bulunamamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious