Saddam, yine duruşmadan atıldı

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Saddam Hüseyin, Kürtlere karşı soykırım suçuyla yargılandığı Enfal davasının bugünkü 12. duruşmasında da mahkeme salonundan atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Girdikleri tartışmanın ardından susmayan Saddam'a yargıç EL Halife'nin "Sen sanıksın ben de yargıcım" demesi üzerine savunma avukatları yargıca tepki gösterdi. Avukatların protestosunun ardından da yargıç, "Mahkeme, Saddam'ın dışarıya çıkarılmasına karar vermiştir" dedi.

Saddam Hüseyin dün ve ondan önceki duruşmalarda da dışarıya çıkarılmıştı. Dünkü duruşmada mahkemenin yargıcının değiştirilmesini protesto eden ve sanıkların oturması için hazırlanan metal bölmede oturmak istemeyen Saddam Hüseyin'in, "Bir talebim var. Bu kafeste daha fazla durmak istemiyorum" demesi üzerine yargıç, güvenlik görevlilerine "Atın onu dışarı" emrini vermişti. Çarşamba günü gerçekleşen duruşmada ise yargıç Halife, Saddam'ı mahkeme salonunda dışarı çıkarmış, bunun üzerine de savunma avukatları salonu terk etmişti.

Geçtiğimiz hafta mahkemenin başkanı Yargıç Muhammed El Ameri, Saddam'ın "diktatör olmadığını" söylemesi üzerine görevden alınmış ve yerine Muhammed El Ureybi El Halife getirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious