Saddam asılacakmış!

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Saddam'ın yargılandığı davanın başsavcısı Musavi, "İdam cezası alması durumunda Saddam asılarak infaz edilecek" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in yargılandığı davanın başsavcısı Cafer El Musavi, idam cezası verilmesi durumunda devrik liderin kurşuna dizilme talebini yerine getirilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in insanlığa karşı suçlardan yargılandığı davanın başsavcısı Cafer El Musavi, davay süreciyle ilgili görüşlerini CİHAN'a değerlendirdi. Saddam Hüseyin'in geçtiğimiz duruşmada "Beni idam edecekseniz, kurşuna dizin" şeklindeki isteğini kabul etmeyeceklerini ifade eden başsavcı, " Bizim mahkememiz askerî bir mahkeme değildir. Saddam Hüseyin hakkında idam kararı çıkması durumunda infaz asılarak gerçekleştirilecek " dedi.
El Musavi, Duceyl'de 148 Şii'nin öldürülmesiyle ilgili davada sona yaklaşılırken yaptığı açıklamada Saddam Hüseyin ve 7 yardımcısının idam edilmesi gerektiğini savundu. Irak yasalarında idam cezasının yer aldığını söyleyen başsavcı, "70 yaşındaki birinin de 150 yaşındaki birinin de idam edilmesinin önünde bir engel yok" dedi. El Musavi, "Saddam yıllarca bu ülke halkını sadece ezdi. Yüz binlerce insanın ölümünde sorumlu bir insan, şimdi tüm dünyanın gözleri önünde adil bir şekilde yargılanıyor." şeklinde konuştu.

"Dünyanın neresinde olursanız olun, eğer bir insan öldürdüyseniz veya insanlık suçu işlediyseniz suçu işlediğiniz ülkenin kanunlarına göre yargılanırsınız" diyen El Musavi, yaşlı - genç yüzbinlerce insanın ölümünden sorumlu birinin de Irak kanunları içinde yargılanmasının doğru olacağını söyledi. Şiilerin 1982 yılındaki Duceyl katliamında Baas istihbaratı tarafından alınıp çöllerde gizli odalarda işkeceler yapılarak öldürüldüğünü ya da sakat bırakıldığını ifade eden başsavcı "Bu Saddam'ın yaptılkarından sadece bir örnek. Saddam bir zamanlar halkına uyguladıklarından çok daha insaflı bir şekilde yargılanıyor" dedi

Saddam ve yardımcılarının mahkemede kendilerini savunmak yerine mahkeme salonunu siyasi propaganda alanına çevirdilklerini öne süren Cafer El Musavi, " Bir mahkeme daha ne kadar şeffaf olabilir! Mahkeme heyetine ve salonda bulunanalara her şeyi söyleyen Saddam ve beraberindekiler salonu zaman zaman siyasi şovları için kullanıyor. Bu da gösteriyor ki, Saddam bağımsız bir mahkemede yargılanıyor, mahkememiz de hiçbir dış gücün etkisinde değildir." ifadelerini kullandı.

Mahkemede şu ana kadar 40 oturumun gerçeleştiğini vurgulayan El Musavi, " Mahkeme 2 buçuk dosya ile başlamıştı ancak artan şikayetler üzerine 12 buçuk dosyalık bir iddaneme hazırlandı. Ve bir her mahkemenin zabıtlarını düşünecek olursanız bu mahkemenin hiç de kolay olmadığını anlayacaksınız." dedi

Irak'taki bazı hukukçulara göre, Saddam Hüseyin için kurulan özel mahmekemnin hiçbir hukuki geçerliliğinin olmadığı görüşünü yanlış bulduğunu söyleyen El Musavi, " Bu tip yargılamalar özel mahkemeler yoluyla yapılabiliyor. Kaldı ki Irak'ta gerçeklşen devrim sonrası kurulan Ulusal Meclis'in kararıyla kurulmuş bir mahkeme hukuken geçerlidir ve birçok ülkede, örneğin Türkiye'de de bu tip bir mahkeme var" diye konuştu. Mahkemlerinin hukuka aykırı olduğunu savunanlarla her platformda tartışmaya hazır olduğunu söyleyen El Musavi, " Hiç kimse insafsızlık etmesin. Bizim mahkememizin yasaları, diktatör Saddam'ın yaslarından daha sert değil " dedi

Duceyl katliamından yargılanan sanıklarıdan biri hakkında delil yetersizliğinden beraat isteyeceklerini söyleyen başsavcı El Musavi, baskı altında suç işledikleri kanaatliye 3 kişinin cezalarının hafifltilmesi ve Saddam Hüseyin'in de idam edilmesini isteyeceklerini açıkladı. Cafer El Musavi, Saddam'ın hakkında karar alındıktan sonra bir ay içinde temyize götürebileceğini kaydetti.

Saddam'ın Irak'ın kuzeyinde binlerce Kürt asıllı Iraklının kimyasal silahla öldürüldüğü Enfal olayından da yargılanma sürecinin önümüzdeki günlerde başlayacağını bildiren başsavcı, Rauf Abdurrahman'ın Kürt asıllı olmasının duruşmaların şeffaflığına gölge düşürmeyeceğini vurguladı. Başsavcı, "Sayın hakim duygusal davranmayacaktır" dedi. Başsavcı Cafer El Musavi, Enfal davasında da Saddam Hüseyin' idam cezası verilmesini isteyeceklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious