Saddam bir diktatör değildi!

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in Enfal operasyonuyla yargılandığı davanın hakimi Abdullah El Ameri Saddam’ın ’’diktatör’’ olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bugünkü davada ifade veren iki tanıktan biri 1987-88 yıllarındaki Enfal askeri operasyonu sırasında kaybolan ailesinin akıbetini öğrenmek için Saddam’la görüştüğünü anlattı. Saddam bunun üzerine, ’’Benim bir diktatör olduğumu bilmene rağmen neden benimle görüşmeye çalıştın?’’ diye sordu. Bu arada hakim Abdullah El Ameri ise, Saddam’a hitaben ’’siz bir diktatör değildiniz. Çevrenizdekiler sizin öyle görünmenize neden oldu’’ dedi. Saddam bu sözleri sonrası hakime teşekkür etti.

Dünkü duruşmada başsavcı Munkit el Farun, taraflı olduğu gerekçesiyle mahkeme başkanının istifasını istemişti. El Farun, "Mahkeme, savcılara yargı güçlerini tanımıyor ve sanıkların, görgü tanıklarını sorgulamasına izin vererek tanıkların avukatlarının yetkilerini sınırlandırıyor." demişti.

Öte yandan davanın hakimi Abdullah El Amiri, 2 tanığın dinlendiği bugünkü duruşma sonrası davaya 18 Eylül’de devam edileceğini söyledi. Geçen ay sonu başlayan davada bugüne kadar toplam 19 tanık dinlendi. Saddam Hüseyin ve "Kimyasal Ali" lakaplı Hasan Ali El Mecid, Kürtlere karşı soykırım işlemekle suçlanıyor. Diğer 5 sanık ise savaş suçu ve insanlık suçu ile yargılanıyor. Saddam ve 6 sanık hakkında ölüm cezası isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious