'Saddam çatışmayı artırmak için asıldı'

  • Giriş : 31.12.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Baykal, Saddam Hüseyin’in idamıyla ilgili, "Herkesi itham ederek, tek taraflı ithamla ve sonra da bu itham gereği idam ederek, barış ve hukuk sağlanmaz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal, bayram namazını, Çayyolu Azmi Beğen Camii’nde iki torunuyla birlikte kıldı.

Camiye torunları Alican (13) ve Mehmet (15) ile gelen Baykal, imam tarafından verilen vaazı dinledi.

Namaz çıkışında vatandaşlarla bayramlaşan Baykal, gazetecilerin de bayramını kutladı.

Türk milleti ve İslam dünyası için mutlu bir bayram dileyen Baykal, "Acı günler yaşıyoruz, sıkıntılı dönemlerin içinden geçiyoruz. İnşallah bu bayram kardeşlik atmosferi içinde, hem Türkiye’de hem dünyada bir barış ve huzur dönemi açılır. Bunu temenni ediyoruz" diye konuştu.

Caminin ardından yine Çayyolu’nda bulunan bir simitçi dükkanına giden Baykal, kuyruğa girerek, sıra bekledi.

Sırada beklerken de vatandaşlarla sohbet eden ve bayramlaşan Baykal, 15 simit aldı.

Baykal, daha sonra uğradığı bir büfede de günlük gazetelerin manşetlerini tek tek inceledi.

SADDAM’IN İDAMI

Manşetlerdeki, Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in idamına ilişkin haberler üzerine Baykal, "Bir çelişki var" dedi.

Bütün dünyada idamı kaldırmak için her türlü baskının yapıldığını söyleyen Baykal, Türkiye’de idamın kalkmasının, Avrupa Birliği ile ilişkilerin şartı haline getirildiğini anımsattı. Baykal, "Kendileri idam yapıyorlar ve daha da ötesi bundan memnuniyet duyduklarını söylüyorlar. Yani, idamı memnuniyetle, idam edilmiş olmasını memnuniyetle karşıladıklarını söylüyorlar. Bu çok rahatsızlık verici bir olay" diye konuştu.

"Olayın bir başka tarafı da; siyasi mücadelenin, insan hayatı üzerinden götürülmesi ne olursa olsun yanlış bir şey" diyen Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir yabancı devlet, bir ülkeyi işgal edecek, o ülkenin başındaki insanı idam edecek. Bu tabi insanlığı rahatsız eden bir olay. Bir yabancı ülkenin hukukuyla kendi ülkesinde işgal edilen bir kişi idam edilecek.

Yani onun yaptığı haksızlıklar elbette tarihin içinde açıktır, kuşku yok.

Ama şimdi yaşanmakta olan olayların da hükmünü tarih verecektir. Yani 650 bin kişinin öldüğü konuşuluyor. Bunun sonu yok.

Herkesi itham ederek, tek taraflı ithamla ve sonra da bu itham gereği idam ederek, barış ve hukuk sağlanmaz. Bir kere daha görüldü." Bir gazetecinin, "Celal Talabani, bu idam fermanını imzalamam demişti?" hatırlatması üzerine Baykal, "O da bambaşka bir olay işte...Bu, etnik çatışmayı tahrik edecek bir olay haline getirildi, bilerek" dedi.

Bölgede bir an önce istikrarın sağlanmasını temenni ettiklerini dile getiren Baykal, "Ama maalesef şartlar ona yardımcı gözükmüyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious