Saddam duruşmalara katılmayacak

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin, yargılanmakta olduğu Enfal davasında bundan sonra duruşmalara katılmayacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saddam, avukatları aracılığıyla mahkeme baş hakimi Muhammed Ureybi El Halife'ye gönderdiği bir sayfalık mektupta, baş hakim ve savcılar tarafından birçok kez hakarete uğradığını ifade ederek, duruşmada doğruyu açıklamak amacıyla üç kez elini kaldırarak izin istemesine rağmen kendisine konuşma şansı tanınmadığını öne sürdü.

Devrik lider mektubunda, "bu nedenle bu yeni komedide duruşmalardan muaf tutulmak istediğini ve baş hakimden ne istiyorsan onu yapmasını" kaydetti.

Savcılığın, kendisinin 10 milyar doları sakladığına dair iddialarına karşılık vermek istediğini belirten Saddam, bundan sonra duruşmalara katılmayacağını yineleyerek, bunun sonuçlarına katlanacağını kaydetti.

Enfal davasının dünkü duruşmasında, bir savcı El Ureybi'den eski rejime ait olan ve yabancı bankalarda bulunan 10 milyar doları dondurmasını istemişti. Savcı, "mahkemeden kurbanların haklarının korunması için bu paraya el koymasını istiyoruz" demişti.

Hakim, savcılığın bu talebini yanıtlamamış ve duruşmayı yarına kadar ertelemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious