Saddam duruşmalarda neler söyledi?

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam ve 7 yardımcısı, insanlığa karşı suç işlemekten yargılandıkları Duceyl davasında karar günü bu Pazar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Duceyl'de ne oldu?

Saddam'ın Duceyl davasında karşılaştığı suçlamalar, 1982 yılında devrik lidere Şii bir kişinin suikast girişiminde bulunmasıyla ilgili olaylardan kaynaklanıyor. Savcılar, Saddam'ın, adamlarına 140 Şiiye işkence uygulama ve onları öldürme emri vererek "vahşi bir intikam" aldığını iddia ediyor. İddialar arasında kadın ve çocukların da Duceyl'den zorla sürüldüğü, hapishanelere atıldığı ve daha sonra birçoğunun kaybolduğu çöl kamplarına gönderilmesi de yer alıyor. Duceyl'deki tarım arazilerinin de yağmalandığı iddia ediliyor.

Saddam mahkemede neler söyledi?

Saddam Hüseyin, Mart ayında Şiilerin yargılanması için 1980'li yıllarda mahkemeler kurulmasını emrettiğini kabul etti; ancak bunu yaparken Irak anayasasına uygun şekilde davrandığını savundu. Saddam, Devrim Mahkemelerinin Başkanı olan ve kendisiyle birlikte yargılanan Avad El-Bander için "Onları anayasaya göre Devrim Mahkemeleri'ne gönderdim. Avad kanunu uyguluyordu ve hem beraat ettirme hem de suçlama hakkı vardı." dedi. Saddam "Suçlananların tarlalarını tespit ettik ve yerle bir edilmesini imzaladım. El koymak veya tazmin etmek, ikisi de devletin hakkıdır. Suç bunun neresinde?" diye sordu.

Görgü tanıkları neler anlattı?

Televizyondan da yayınlanan duruşmalarda birçok tanık, yaşamlarından endişe ettikleri için perde arkasından ve seslerini de bilgisayar yoluyla değiştirerek ifade verdi. Aralık ayındaki bir duruşmada Ahmed Hasan isimli bir tanık, kendisine ve ailesine nasıl işkence uygulandığını anlattı. Bağdat'ta Irak eski İstihabrat Başkanı İbrahim Tikriti tarafından yönetilen bir istihbarat binasına götürüldüğünü anlatan Ahmed Hasan, "Yemin ederim ki, bir odada yürüyordum. Bir öğütücü gördüm. İçinden kan geliyordu ve altında insan saçı vardı." ifadesini verdi.

Başka bir duruşmada ise ismini vermeyen bir kadın tanık, "Irak askerlerinin kendisini soyarak çıplak şekilde nasıl elektrik verdiklerini ve kablolarla dövdüklerini" anlattı. Başka bir kadın tanık ise kocasının ve beş kızını nasıl hapse atıldığını anlattı.

Diğer bir tanık "kendisine Bağdat'ta işkence yapıldığı sırada Tikriti'nin de orada olduğunu ve kendisini izleyerek üzüm yediğini" söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious