Saddam Hüseyin davası, tanıklar dinleniyor (1)

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in davasının bugünkü oturumu başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saddam Hüseyin duruşmaya katılmazken, sadece Abdullah Kazim el-Rüveyid, onun oğlu Mizhar ve Muhammed Azzawi'in olduğu üç sanık duruşmaya katılıyor.

Bugünkü oturumda, ilk önce savunma tanıkları ifadelerini vermeye başladı. Özel mahkemede, tanık, kimliğinin belli olmaması için perdenin ardında ifade vermeye başladı.

Savunma tanığı verdiği ifadede, sanıklardan Ali Dayih'in hiç kimseye zarar verecek tipte bir insan olmadığını söylerek, öğretmen olan Dayih'in iddia edildiği gibi insanlar hakkında fişleme yapacak kimse olmadığını ifade etti. Sanıklara methiye dizen tanığı uyaran yargıç Rahman, savunma tanığına "Şiir mi yazıyorsun?" diye sordu.

Sanıklar hakkındaki iddianamelerin dün okunmasından sonra mahkemede savunma aşamasına geçildi. Savunma avukatları bundan önceki duruşmada mahkeme heyetine bir tanık listesi sunmuştu. Bu tanıkların dinlenmesiyle savunma sürecinin de en az 1 ay süremesi bekleniyor.

Dünkü duruşmada Saddam Hüseyin ve diğer sanıklara yöneltilen suçlamalar tek tek okunmuştu. Saddam, hakkındaki iddialara sadece "evet ya da hayır" diyerek yanıt veremeyeceğini söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious