Saddam Hüseyin idam edildi!

  • Giriş : 30.12.2006 / 00:00:00

Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin, asılarak idam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski Irak diktatörünün yanısıra üvey kardeşi ve eski istihbarat şefi Barzan El-Tıkriti ile Devrim Mahkemesi eski Başkanı Avad Hamid el-Bander de asılarak idam edildi. İnfazlar, TSİ 05.00 sularında, Bağdat’ta gerçekleştirildi. İnfaza, ABD’li ve Iraklı yetkililer ile Duceyl katliamı kurbanlarından bazılarının yakınlarının katıldığı ifade edildi.

İnfazı, Irak devlet televizyonu El-Irakiye ve ABD’ye yakınlığıyla bilinen El-Hurra Televizyonu flaş gelişme olarak duyurdu. El-Irakiye haberi Kur’an-ı Kerim’den ayetlerin okunduğu fon sesiyle birlikte "Saddam Hüseyin’in infazı tamamlandı" alt yazısıyla verdi. Öte yandan Irak hükümetinin, El-Irakiye Televizyonu’nda yayınladığı resmi açıklamada, Saddam Hüseyin idam edildiği belirtilerek, Irak halkının iki bayramı birden yaşayabileceği ifade edildi.

Öte yandan, infazın bu güne denk getirilmesinin sebeplerinden birinin de Irak’ta 7 günlük bayram tatilinin başlaması olduğu, bu suretle, tepkilerin mümkün olduğu kadar azaltılmasının beklendiği belirtiliyor.

İnfaz haberinin duyulmasının ardından Bağdat sokaklarından silah sesleri gelmeye başladı. Özellikle Şii bölgelerinde, gelişmeyi duyar duymaz sokaklara çıkan halk, havaya ateş açarak sevinç gösterileri düzenledi. İdama karşı çıkan tarafsız Sünni siyasiler, devrik diktatörün, cezasını cezaevinde çekmesi gerektiğine inandıklarını belirtti. Saddam’ın beklenen idamının Irak’ta şiddeti daha da körüklemesinden korkuluyor. Konuyla ilgili olarak ABD’li askeri yetkililer muhtemel şiddet olaylarına karşı gerekli tedbirleri aldıklarını duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious