Saddam Hüseyin susturuldu

  • Giriş : 02.01.2007 / 00:00:00

Independent gazetesi yazarı Robert Fisk, devrik liderin, ABD ve İngiltere'yi ele vermemesi için apar topar idam edildiği görüşünde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam edilmesi, dünya basınının manşetlerinden inmiyor. İngiliz Independent gazetesi yazarı Robert Fisk, "Sırlarını mezara götürdü. Suç ortaklığımız da onunla öldü" başlıklı yazısında, idamdan ABD ve İngiltere'yi sorumlu tuttu. Fisk, "Batı, Saddam'ı silahlandırdı, düşmanlarıyla ilgili istihbarat verdi, zulümleri için teçhizat verdi, sonra da suç ortaklarını ele vermesini önledi. Tüm gerçek, Bağdat'taki infaz odasında Saddam'la birlikte öldü. Washington ve Londra'da birçokları onun sonsuza kadar susmasıyla rahat bir nefes aldı" diye yazdı. Independent'ın başyazısında da, Saddam Hüseyin'in uluslararası bir mahkemede yargılanmaması eleştirildi. Devrik liderin idamının hiçbir olumlu sonucu olmayacağı vurgulanan başyazıda, "Devrik liderin apar topar asılması ABD'nin Saddam Hüseyin'le geçmişteki işbirliği konusundaki spekülasyonları artırmaktan başka bir işe yaramadı" dendi. İngiliz Sunday Times ise başyazısında, "Bu sürecin tek olumlu yanı suçun cezasız kalmayacağını göstermesi" yorumunu yaptı. Gazetede çıkan bir başka yazıda da, ittifakın haklı bir gerekçe olmaksızın Irak'ı işgal etmesi gibi idam edilmek üzere devrik lideri Iraklılara teslim etmesinin de hata olduğu belirtildi.

BARBARCA BİR GÖSTERİ

İngiliz Sunday Telegraph gazetesinin haberinde, Saddam Hüseyin'in idam edilmesinin Irak'ta mezhep çatışmalarına son vereceğini düşünmenin safça olduğu yer aldı. Amerikan New York Times gazetesi de , devrik liderin ölümüne ilişkin farklı tepkilerin Irak'ın parçalanmışlığını ortaya koyduğunu yazdı. Birçok İtalyan gazetesi ise, Saddam Hüseyin'in kameralar önünde idam edilmesini barbarca bir gösteri olarak nitelendirdi.

ÇOCUKLARA BU GÖRÜNTÜLERİ iZLETMEYiN!

Saddam Hüseyin'in televizyonda yayımlanan idam görüntülerini seyreden Pakistanlı çocuk, "Saddam'ın ölümü" oyunu oynamaya kalkınca canından oldu. Pakistan polisine göre olay şöyle gelişti: 9 yaşındaki çocuk, idamın infaz edildiği sahneleri gördükten sonra 10 yaşındaki ablasının yardımıyla kendini tavandaki vantilatöre bağladığı bir iple astı. Çocuğun ablası hemen yardım çağırmaya koştu, ama yan odada bulunan annesi ve teyzesi yetişemedi ve çocuk hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious