Saddam Hüseyin'in eski yardımcısı yakalandı

Saddam Hüseyin'in eski yardımcısı yakalandı.24753
  • Giriş : 24.04.2008 / 10:13:00

Saddam Hüseyin'in eski yardımcısı İzzet İbrahim El Duri'nin yakalandığını iddia ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

El Arabiya televizyonu, Irak'ın idam edilen eski devlet başkanı Saddam Hüseyin'in eski yardımcısı İzzet İbrahim El Duri'nin yakalandığını ileri sürdü. İddia, ABD ordusu tarafından yalanlandı.

Merkezi Dubai'de bulunan televizyonun, Irak güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberde, Irak güvenlik güçleri tarafından yakalanan bir kişinin El Duri olduğunun sanıldığı ve bu kişinin Amerikan ordusuna teslim edildiği belirtildi.

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak El Rubai, "Bu haberi, ne doğrulayabileceğini ne de yalanlayabileceğini" söyledi.

El Rubai, "Irak ordusu Hamrin yakınlarında operasyon düzenliyordu. Askerler, burada teröristleri ve silahlı kişileri yakaladılar ve Bağdat'a getirdiler. DNA testleri yapılıyor" diye konuştu.

ABD ordusu iddiayı yalanladı

ABD ordusunun açıklamasında ise El Duri'nin Amerikan ordusunun elinde olmadığı belirtildi. Açıklamada, "Basında yer alan El Duri'nin yakalandığına dair haberlerden haberimiz var. Şu anda El Duri'nin koalisyon güçlerinin elinde olmadığını söyleyebiliriz" denildi.

El Arabiya'nın, El Duri'nin Suriye temsilcisi olarak tanıttığı Ebu Muhammed adlı bir kişi de televizyonda yayınlanan açıklamasında, El Duri'nin yakalanmadığını ve hala özgür olduğunu söyledi.

İzzet İbrahim El Duri, Saddam Hüseyin rejiminde Irak Devrim Komuta Konseyi'nin iki numaralı adamıydı. ABD, 2003'te El Duri'nin başına 10 milyon dolarlık ödül koymuştu.

El Arabiya televizyonu, geçen ekim ayında El Duri'nin birçok Iraklı direnişçi grubunu bir araya getirerek, yeni bir direniş koalisyonu kurduğunu duyurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious