Saddam için karar günü

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Irak'taki Amerikan işgalinin ardından yakalanarak mahkeme önüne çıkarılan devrik lider Saddam Hüseyin'le ilgili ilk karar bugün veriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dava sürecinde televizyonda da yayınlanan duruşmalarda birçok tanık, yaşamlarından endişe ettikleri için perde arkasından ve seslerini bilgisayar yoluyla değiştirerek ifade vermişti. Devrik lider hakkındaki sayısız iddialardan biri olan Duceyl katliamına ilişkin dava sonuçlanırken, Saddam'ın 1980'li yıllarda Kürtlere karşı giriştiği katliamlarla ilgili başlatılan Enfal davası ise hâlâ devam ediyor. Saddam yönetiminin 1980'li yıllarda yürüttüğü Enfal kampanyası sonucu yaklaşık 100 bin Iraklı Kürt'ün öldüğü, binlerce köyün de yerle bir edildiği ifade ediliyor.

Karar birilerini üzecek

Saddam'a idam cezasının verilmesinin beklendiği kararın açıklanmasıyla, ülkede şiddet eylemlerinin artmasından endişe ediliyor. İdam cezasının verilmesi halinde Sünnilerin, Saddam'ın ipten kurtulduğunda ise Şiilerin ayağa kalkacağı bekleniyor. Mahkeme kararının açıklanması öncesinde ise Bağdat, Saddam'ın doğum yeri olan Tikrit'in bağlı olduğu Selahaddin vilayetiyle diğer Sünni kentler Diyala ve Ambar'da 12 saat sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious