Saddam idam edilmesin!

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün, Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in adil yargılanmadığını açıklamasının ardından BM Çalışma Grubu da Saddam'ın "idam edilmemesi" çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Saddam Hüseyin, Duceyl davasında Şiileri katletmek ve insanlığa karşı işlediği suçlardan dolayı Irak'ta kurulan özel bir mahkeme tarafından idama mahkum edilmişti.

Başkanlığını Cezayirli Leyla Zerrugi'nin yaptığı bağımsız 5 hukukçudan oluşan çalışma grubu, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında Saddam'ın yargılanma sürecini değerlendirdi. BM İnsan Hakları tarafından kurulan Çalışma Grubu, açıklamasında Saddam'ın cezasının infaz edilmemesini istedi.

Grup, açıklamasında Saddam'ı yargılayan mahkemenin bağımsız ve tarafsız olmadığı, savunmanın tanık gösteremediği ve avukatlara ulaşamadığı yönündeki eleştirilere yer verdi. Ancak Saddam'ın serbest bırakılmasını istemediklerini belirten grup, Irak ve ABD yönetimlerine de uluslararası hukuk kurallarına uyma çağrısı yaptı. Çalışma Grubu, Irak ve ABD yönetimlerinden Saddam'ın davalarının Irak'ta görülüp görülemeyeceğinin de değerlendirmelerini istedi.

Saddam Hüseyin, halen 100 binden fazla Kürdü öldürmekle suçlandığı Enfal davasında yargıç karşısına çıkıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious