Saddam ile El Kaide işbirliği yapmamış

  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

Washington Post gazetesi, Irak'ın devrildikten sonra idam edilen lideri Saddam Hüseyin ile El Kaide terör örgütü arasında bağlantı olmadığının ortaya çıktığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazetenin internet sitesindeki habere göre, ABD'nin Irak'a müdahale ettiği 2003'ten sonra Irak'ta bulunan resmi belgelerle Saddam Hüseyin'in sorgularının, Irak rejiminin El Kaide ile işbirliği yapmadığını ortaya koyduğu belirtildi.

Gazetede, Amerikan Savunma Bakanlığının (Pentagon) kısa süre önce açıklanan bir raporuna dayanarak verilen haberde, Saddam Hüseyin'in düşürülmesinden sonra ele geçirilen belgelerin, Pentagon ile Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) Mart 2003'ten önce topladığı ve Irak hükümetinin El Kaide ile önemli temasları olmadığına ilişkin bilgileri doğrular nitelikte olduğunun ortaya çıktığı belirtildi.

Haberde ayrıca, raporda bu tezin, Saddam Hüseyin ile eski rejimin üst düzey yetkililerinin sorguları sırasında da doğrulandığı kaydedildi.

Rapor, ABD Başkanı George Bush'un Irak'a savaşı haklı çıkarmak için öne sürdüğü önemli argümanları çürütüyor. Habere göre raporda, Irak'a savaşın önde gelen destekçileri arasında yer alan ABD Savunma Bakanlığının üst düzey eski yetkililerinden Douglas J. Feith'in, CIA'nın görüşünü görmezden geldiğinin de altı çiziliyor. Feith, Irak rejimi ile El Kaide arasındaki ilişkilerin eski olduğunu belirten raporunu, Eylül 2002'de Başkan Yardımcısı Dick Cheney'e vermişti. 2003'ten beri Amerikan gizli servisi üyeleri, Beyaz Sarayı, kendileri tarafından toplanan istihbaratları göz ardı edip Irak'a savaşı haklı çıkaracak türden bilgileri kullanmayı tercih etmekle suçluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious