Saddam ne beddualar aldı!

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Enfal saldırısında çocuğunu kaybeden Kürt kadın Saddam ve komutanlarına mahkeme salonunda beddua etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin ve altı eski komutanın 182 bin Kürt'ün öldürüldüğü Enfal operasyonlarıyla ilgili yargılandığı davanın bugünkü duruşmasına tanıkların dinlenmesiyle devam ediyor.
Bugünkü duruşmada, zehirli gaz saldırısında çocuğunu kaybeden bir Kürt anne, Saddam'ın da aralarında bulunduğu sanıkları işaret ederek "Allah hepsini kör etsin" şeklinde bağırdı. Siyah başörtü ve elbisesiyle ifade veren Edibe Evla Bayez (45), kimyasal saldırıdan 3 ay sonra bir çocuğunun öldüğünü ve daha sonra da iki kez düşük yaptığını söyledi. Saldırı sırasında geçici körlük yaşadığını ifade eden Bayez, "Çocuklarımı göremiyordum, onlar da aynı şekilde kör olmuştu. Bu yüzden çığlıklar atıyordum. Kıyamet günü gibiydi" şeklinde konuştu.

Evla Bayez, dağlara sığınmak için kaçan köylülerin helikopterler tarafından takip edildikten sonra yakalanarak toplama kamplarına götürüldüğünü aktardı. Bayez, saldırıyı takip eden günlerde köydeki erkeklerin götürüldüğünü ve bu kişilerden bir daha haber alamadıklarını söyledi.

Davanın dün görülen duruşmasında dinlenen tanıklar da, zehirli gaz saldırısıyla ilgili benzer ifadeler kullanmıştı. Enfal operasyonunun komutanı Sultan Haşim El Tai ise saldırıların hedefinin siviller değil, düzenli bir Ordu olduğunu savunmuştu. El Tai, operasyon bölgesindeki sivillerin Kerkük dahil olmak üzere güvenli bölgelere yerleştirildiğini ifade etmişti. Enfal olayı sırasında askerî isithbarat servisinin şefi olan Sabir El Duri de İran askerleri ve onlara destek veren Kürt isyancıları hedef aldıklarını, bölgedeki sivillerin zaten tahliye edilmiş olduğunu sötlemişti.

Yaklşaık 182 bin sivilin öldürüldüğü iddia edilen Enfal olayını sanıkları arasında Saddam'ın 'Kimyasal Ali' olarak bilinen kuzeni Ali Hasan El Mecid de bulunuyor. El Mecid, Kürtlere karşı zehirli gaz kullanılmasını emretmekle suçlanıyor. Mahkemenin başkanlığını Şii yargıç Abdullah El Amari yapıyor.

Saddam Hüseyin'in 148 Şiinin öldürüldüğü Duceyl olayından yargılanması davasında ise 16 Ekim'de yapılacak karar duruşması bekleniyor. Saddam, her iki davada da idam istemiyle yargılanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious