Saddam 'makamını' istiyor

  • Giriş : 25.06.2006 / 00:00:00

Saddam, ABD’nin kendisini Irak devlet başkanlığına yeniden getirebileceğine inanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Saddam Hüseyin’in Duceyl katliamıyla yargılandığı davanın ölüm cezasıyla sonuçlanacağından emin olduğu ancak Washington yönetiminin bu cezayı Irak’taki direnişi kırmak için bir araç olarak kullanacağı ve bu sayede kurtulmayı umuduğu bildirildi.

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in savunma ekibinin başındaki avukat Halil el Duleymi, New York Times gazetesine verdiği demeçte, ABD’nin ’’kapısını çalacağına’’ ve kendisini yeniden devlet başkanı yapabileceğine inandığını söyledi. Duleymi, ”Saddam cezasının Washington tarafından kesildiğini ve idam cezasından daha ağır bir ceza olsaydı onu da alacağını biliyor” dedi. Duleymi, ”Ama Saddam, ABD’nin kendisini direnişi kırmak için kullanabileceği ve bu sayede ölüm cezasından kurtulabileceği umuduna da bağlanmış durumda” şeklinde konuştu.

Ürdünlü avukat, devrik liderin ABD’nin kendisini Irak devlet başkanlığına yeniden getirileceğine bile inandığını söyledi.

Avukat, ABD’nin İran ile kötüleşen ilişkilerinin Saddam’dan yardım istemesine rol açacağını ifade ederek, ’’İran’ın etkisi Amerikan çıkarları için bir tehdit. ABD’nin düşmanı İran’ın karşısında durabilen tek kişi Saddam Hüseyin’dir’’ şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious