'Saddam yarın bile asılabilir'

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Irak Temyiz Mahkemesi, Duceyl davasında Şiileri katletmek ve insanlığa karşu suç işlemekten dolayı idama mahkûm edilen Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in cezasını onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mahkeme Başkanı Arif Abdürrezzak El Şahin, bugün bir basın toplantısı düzenleyerek Saddam'ın savunma avukatlarının itirazlarının kabul edilmediğini ve kararın onaylandığını belirterek Saddam'ın "yarın bile asılabileceğini" söyledi. Irak hükümetinin, önümüzdeki 30 gün içerisinde cezanın infaz için bir gün belirlemesi gerekiyor. Ancak cezanın, Saddam taraftarlarının gösterebileceği tepkiler göz önüne alınarak, bilinmeyen bir tarihte infaz edilebileceği söyleniyor.

Saddam Hüseyin, 1982 yılında Duceyl'de kendisini bir suikast girişiminin düzenlenmesinin ardından 148 Şiiyi öldürmek ve insanlık suçu işlemekten dolayı Irak'ta kurulan özel bir mahkeme tarafından % Kasım'da açıklanan kararla idama mahkûm edilmişti. Kararın ardından Saddam'ın savunma avukatları Temyiz Mahkemesi'ne başvurarak itirazlarını bildirmişlerdi. Temyiz Mahkemesi, 3 haftadır kararı görüşüyordu.

Mahkeme Başkanı Arif Abdürrezzak El Şahin, Saddam ile birlikte idama mahkûm edilen üvey kardeşi Barzan El Tikriti ve Avad El Bander'in temyiz başvurusunun da reddedildiğini söyledi. Şahin, mahkeme olarak ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Saddam'ın yardımcısı Taha Yasin Ramazan'ın cezasının da ağırlaştırılması ve idam cezasına dönüştürülmesi tavsiyesinde bulunduklarını belirtti.

Irak'ta Temyiz Mahkemesi'nin sanıklar hakkında verilen kararı onaması durumunda, cezaların 30 gün içinde infaz edilmesi gerekiyor. Sadece idam cezalarının infazı için, kararın devlet başkanı ya da yardımcıları tarafından da imzalanması gerekiyor.

Saddam ile birlikte 7 eski Iraklı yetkilinin yargılandığı Duceyl davasının görülmesine geçen sene ekim ayında başlanmıştı. Dava süresince 3 savunma avukatı öldürülmüş, iki kez hakim değişmişti. Saddam, davalar görülürken 12 kez duruşmalardan atılmış ya da duruşmalara girmeyi reddederek katılmamıştı. Duruşmalarda savcılığın 52, savunmanın ise 56 görgü tanığı dinlenmişti.

Birçok insan hakları kuruluşu ise mahkemenin idam kararının ardından Saddam'ın adil yargılanmadığını açıklamıştı.

KARARA TEPKİLER

Temyiz Mahkemesi'nin kararı açıklamasının ardından Uluslararası Af Örgütü, kararın hayal kırıklığına sebep olduğunu bildirdi.

Saddam'ın savunma heyetinin başkanı avukat Halil El Duleymi de Amman'da yaptığı açıklamada "Eğer cezayı infaz ederlerse bu bölge için bir felaket olur ve iç savaşı daha da derinleştirir" dedi.

IRAK'TAKİ SALDIRILARDA 50'YE YAKIN KİŞİ ÖLDÜ

Öte yandan bugün Irak'ta meydana gelen saldırılarda 50'ye yakın kişi yaşamını yitirdi.

Bugün erken saatlerde Baya semtinde bomba yüklü üç araçla eş zamanlı olarak bir otobüs terminalinde düzenlenen saldırıda 25 kişi hayatını kaybetti.

Saddam'ın idam kararının onaylandığının bildirilmesinin ardından Sünni Azemiye bölgesinde düzenlenen saldırıda 30'dan fazla kişi öldü.

Irak'ta bugünkü saldırılarda 6 Amerikan askeri ölürken, 2003'ten bu yana hayatını kaybeden Amerikan askerlerinin sayısı 2 bin 978'e yükselerek 11 Eylül saldırılarında ölenlerin sayısını geçti.

Irak'ın çeşitli yerlerinde meydana gelen diğer saldırılarda ise 10'dan fazla kişi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious