Saddam yine duruşma salonundan atıldı

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Saddam, Kürtlere karşı soykırım suçuyla yargılandığı Enfal davasının bugünkü 11. duruşmasında da yargıç tarafından mahkeme salonundan atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saddam Hüseyin, bundan önceki duruşmada da duruşma salonundan atılmıştı. Çarşamba günü gerçekleşen son duruşmada yargıç Halife, Saddam'ı mahkeme salonunda dışarı çıkarmış, bunun üzerine de savunma avukatları salonu terk etmişti.

Geçtiğimiz hafta mahkemenin başkanı Yargıç Muhammed El Ameri, Saddam'ın "diktatör olmadığını" söylemesi üzerine görevden alınmış ve yerine Muhammed El Ureybi El Halife getirilmişti.

SAVUNMA AVUKATLARI MAHKEMEYİ BOYKOT EDİYOR

Hükümetin, mahkeme üzerinde baskı kurduğunu iddia eden avukatlar, bugünkü duruşma için mahkeme salonuna gelmedi. Saddam'ın avukatları, mahkeme öncesi yaptıkları açıklamada "Son gelişmeler ışığında ve mahkeme tarafından yapılan yanlışlar neticesinde ve hükümetin mahkeme üzerine kurduğu baskı sonucu savunma heyeti, bugünkü duruşmayı boykot etme kararı almıştır" denildi. Savunma heyetinin başkanı Halil Duleymi, "mahkemenin meşruiyetini tanımadığını ve işgalci güçler tarafından alınan ani kararı kabul etmeyeceklerini" belirtti. Duleymi, "konu yargıç veya bu yargıç hakkında değil. Ancak bugünden itibaren bu meşruiyeti ve mahkemenin taraflılığını protesto ediyoruz." dedi. Saddam, 6 sanıkla birlikte Kürtlere karşı soykırım işlemekle suçlanıyor. Sanıklar, suçlu bulunmaları halinde idam edilebilecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious