Saddam'a kadın ticareti suçlaması

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin, yargılandığı Enfal davasında mahkemeyi, kendisini savunmasına izin vermemekle suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Saddam, davanın bugünkü duruşmasında baş hakim Muhammed Ureybi El Halife'ye, "İddia makamı ve savcılığın konuşmalarını dünyanın dinlediğini, ancak 'suçlu' konuştuğu zaman mikrofonun kapatıldığını" belirterek, "Bu adil mi?" diye sordu. Saddam, sanık sandalyesinden baş hakime "Beni dinleyerek bir şey kaybetmezsin. Bu senin görevin" dedi.

Baş hakim de bunun üzerine, mikrofonu mahkeme salonunda düzeni sağlamak için kapattığını açıkladı ve Saddam'ın istediği zaman kendisini savunmak için konuşabileceğini, ancak siyasi karmaşa yaratmaması gerektiğini ifade etti. Baş hakim, Saddam'ın konuşmasını kesmesi üzerine mikrofonu yeniden kapattı ve tanık sandalyesine bir kişi çağırdı. Baş hakim, dünkü duruşmada Saddam'ın Kur'an- Kerim'den bir ayet okumaya başlamasından sonra mikrofonu kapatmıştı. Saddam, susmayı reddetmesi üzerine mübaşirler tarafından mahkeme salonundan çıkarılmıştı.

Davanın bugünkü duruşmasında dinlenen bir tanık, 1980'li yıllardaki Enfal operasyonu sırasında kaybolan kız kardeşinin, Saddam'ın istihbarat biriminin idaresindeki insan kaçakçılığı yapan bir şebeke tarafından Mısır'da satıldığını anlattı.

Tanık Abdül Halik Kadir, mahkemeye Kerkük'teki istihbarat biriminin Mısır istihbarat servisine 18 kadın sattığını gösteren bir belge sundu. Kadir, aralarında çocuk yaştakilerin de bulunduğu bu kadınların arasında kız kardeşinin isminin de yer aldığını belirtti.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious