"Saddam'a kimyasal silah verenler de yargılanmalı"

  • Giriş : 17.04.2008 / 11:53:00

Barzani:"Enfal katliamında destek veren yabancı ülke ve şirketler gerekli cezayı almalı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin Başkanı Mesut Barzani, "Enfal katliamında diktatör rejime kimyasal madde sağlamakla destek veren yabancı ülke ve şirketler de yargı önüne çıkartılarak gerekli cezayı almalı'' dedi.

Baas rejimi tarafından kimyasal silahla vurulan bölgeler arasında olan, Balisan ve Şeyhvesan vadilerine yönelik gerçekleşen saldırının 21. yıl dönümü vesilesiyle dün bir anma töreni düzenlendi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı anma töreninde program Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Burada saldırıya maruz kalan köylülere bir konuşma yapan Mesut Barzani Enfal katliamında kimyasal silah veren ülkeler ve şirketlerin yargılanması gerektiğini söyledi.

Barzani, Irak parlamentosunun aldığı bir kararla Kürtlere karşı gerçekleştirilen Enfal katliamının soykırım olarak tanımasının büyük bir gelişme olduğunu belirterek, 'Yalnız biz, Kürt halkına karşı işlenen bu büyük katliam Enfal'i ''Soykırım'' olarak tanıtmakla sınırlı kalmayacağız. Bu vahşice katliamda diktatör rejime kimyasal madde sağlamakla destek veren yabancı ülke ve şirketler de gerekli cezayı almalı'' diye konuştu.

Irak'a 1980 yılından önce İngiltere, Avusturya, Singapur, Mısır, Lüksemburg, İspanya, Çin, Portekiz ve Nijer'den kimyasal silah üretiminde kullanabilecek maddeler ithal edilmişti.

Barzani konuşmasında, tarihte ilk kez bir devletin kendi halkına karşı kimyasal silahla saldırı düzenlediğini kaydederek, 'Kadın, çoluk-çocuk demeden masum insanları hedef alan bu katliam dünya tarihine bir ilk olarak geçti. Bu saldırı o kadar vahşice bir saldırıydı ki unutulması mümkün değil." dedi.

Barzani, Kürtlere karşı düzenlenen bu tür insanlık dışı saldırıların tekrarlanmaması için, kazanımların ne pahasına olursa olsun korunması gerektiğini vurguladı.

Saddam yönetiminin İran - Irak Savaşı'nda düşmana destek vermekle suçladığı Kürtlere yönelik düzenlediği Enfal saldırılarında 50 ila 100 bin sivilin öldüğü tahmin ediliyor. Özellikle Halepçe'deki kimyasal saldırıdan sonra çekilen fotoğraflar dünyanın ilgisini bölgeye çekmişti.

Anma programında düzenlenen skeçte ise merkezî hükümetin yanı sıra bölgesel yönetim de kendilerine sahip çıkılmadığı gerekçesiyle eleştirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious