Saddam'dan Irak'lılara mektup var

  • Giriş : 16.10.2006 / 00:00:00

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin, Irak halkına hitaben avukatı aracılığıyla yayımladığı açık mektupta, ABD işgaline karşı ''zaferin yakın'' olduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Saddam Hüseyin, tutulduğu hapishanede 4 saat süren görüşmelerinde avukatı Halil Duleymi'ye yazdırdığı belirtilen mektubunda, direnişçilere de muhaliflerine karşı ''yüce gönüllülük'' göstermelerini istediğini ve kendisinin, 2 oğlunu öldürenlere yardım eden Iraklılar'ı affettiğini söyledi.

Mektubun bir kopyasının kendilerine ulaştığını duyuran Reuters Ajansı'na
göre Saddam Hüseyin, Iraklılar'a hitaben, ''Zafer yakın ancak sizin yakın
hedefinizin ülkenizi işgal güçlerinden kurtarmakla sınırlı olduğunu unutmayın'' dedi.

Hüseyin, direnişin belkemiği olarak nitelenen Sünniler'e de, oğulları Uday
ve Kusay'ı öldüren (Mart 2003'te Musul'da bir evde) ABD askerlerine yardım eden Iraklı muhbirleri affetmelerini, ''yakın olan'' zafere ulaştıklarında intikamı bir kenara bırakmaları çağrısında bulunduğunu söyledi.

Hakkındaki insanlığa karşı suç işlemekle ilgili ithamlardan açılan davanın
Ekim 2005'te başlamasından bu yana sansürsüz olarak mesajını iletebilmek için ilk kez açık mektup yayımlama yoluna başvurduğunu belirten Hüseyin, yandaşlarına, muhaliflerine karşı aşırı güç kullanımından kaçınmaları çağırısında bulundu.

Hüseyin, direnişi desteklemekte başarısız olan muhaliflere aşırı güç
kullanımının yalnızca ''ABD karşıtı geniş halk desteğini'' yokedeceğini bildirdi. Irak'ta şubat ayında bir Şii türbesine düzenlenen bombalı saldırının ardından Şiiler ve Sünniler arasında mezhep ayrılığına dayalı şiddetin tırmanmasından acı duyduğunu ifade eden devrik lider, Iraklılar'ın birliğini koruması çağrısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious