Saddam'ı idama götüren dava süreci

  • Giriş : 30.12.2006 / 00:00:00

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin, bir yıl süren Duceyl davasında 148 kişinin ölümünden suçlu bulunarak idam cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Saddam Hüseyin, 10 Ekim 2005'te, 1982 yılında Duceyl köyünde 148 Şii erkeğinin katledilmesiyle ilgili olarak insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle yargılanmaya başladı.

Duceyl davası olarak da adlandırılan davanın başlamasından bir gün sonra Saddam Hüseyin döneminin Devrim Mahkemesi Başyargıcı Evad El Bender ve devrik liderin 7 avukatından biri olan Sadun Cenabi, bürosundan kaçırıldıktan sonra öldürüldü.

8 Kasım 2005'te Saddam Hüseyin'in üvey kardeşi Barzan İbrahim El Tikriti ve eski Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan'ın avukatlarını taşıyan araca silahlı kişiler ateş açtı. Avukatlardan Adil El Zübeydi öldü, Tamer Hamid El Huzayi yaralandı.

7 Aralık 2005'te, bir gün önceki duruşmada mahkeme heyetine "cehenneme gidin" diyen Saddam Hüseyin, duruşmaya gelmedi.

23 Ocak 2006'da hükümetin kendisine yaptığı baskıları gerekçe göstererek istifa eden Başyargıç Rizgar Amin'in yerine geçici olarak yargıç Rauf Abdulrahman atandı.

29 Ocak 2006'da Saddam Hüseyin ve avukatları mahkemeyi terk ederek, davanın yurt dışında görülmesini talep etti.
1 Mart 2006'da Saddam Hüseyin, Duceyl'de öldürülen Şiilerin yargılanması emrini verdiğini kabul ederek, mahkeme heyetine "Yasalara göre hareket ettim, bunun neresi suç" diye sordu.

15 Mayıs 2006'da Saddam Hüseyin, Duceyl'deki Şiilerin işkence edilerek öldürülmesi emrini verdiği gerekçesiyle resmen suçlanmasının ardından kendini savunmayı reddetti ve "Ben hala Irak'ın devlet başkanıyım" dedi.

19 Haziran 2006'da savcılar Saddam Hüseyin ve üç yardımcısı için hakkında idam cezası talep etti.

21 Haziran 2006'da silahlı kişiler Saddam Hüseyin'in savunma ekibinin iki numaralı ismi Hamis Ey Ubeydi'yi öldürdü.
21 Ağustos 2006'da Saddam Hüseyin'in kuzey Irak'taki Kürtlere karşı işlediği suçlarla ilgili Enfal davası başladı.

19 Eylül 2006'da Duceyl davasının 14 Eylülde görülen duruşmasında Saddam Hüseyin'e "Siz bir diktatör değilsiniz" diyen Başyargıç Abdullah El Amiri görevden alındı, yerine Muhammed El Ureybi atandı.

20 Eylül 2006'da Ureybi, mahkeme salonunda oturmayı reddeden Saddam Hüseyin'i salondan çıkardı. Devrik liderin avukatları yargıcın değiştirilmesini protesto etti ve duruşmayı terk etti.

11 Ekim 2006'da Saddam Hüseyin dördüncü kez mahkeme salonundan atıldı. Yargıç, savunma avukatlarının duruşmaya dönmesine izin verdi.

5 Kasım 2006'da Saddam Hüseyin, Duceyl'deki ölümlerle ilgili olarak insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırıldı. Devrim Mahkemesi Başyargıcı Bender ve Barzan İbrahim El Tikriti de ölüm cezası alırken, eski Devlet Başkanı Yardımcısı Taha Yasin Ramazan'a ömür boyu hapis cezası verildi.

3 Aralık 2006'da Saddam Hüseyin ile Bender ve El Tikriti için temyize başvuruldu.

18 Aralık 2006'da Enfal davasına devam edildi.

26 Aralık 2006'da Irak'ta temyiz mahkemesi konumundaki Yüksek Mahkeme, Duceyl davasındaki kararı onadı ve idamın 30 gün içinde uygulanması gerektiğini bildirdi.

30 Aralık 2006'da Saddam Hüseyin, sabahın erken saatlerinde başkent Bağdat'ta açıklanmayan bir yerde asılarak idam edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious