Saddam'ı tartakladılar mı?

  • Giriş : 04.01.2007 / 00:00:00

Irak devrik lideri Saddam Hüseyin'in idamından sonra ortaya çıkan görüntüler, bir takım iddiaları gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak devrik lideri Saddam Hüseyin'in idamından sonra ortaya çıkan görüntüler, bir takım iddiaları gündeme getirdi. İdam sırasında çekilen cep telefonu kayıtlarında hakarete uğradığı görülen Saddam'ın, ölümünden birkaç saat önce gardiyanlar tarafından tartaklandığı iddia edildi.

Saddam'ın yüzündeki yara izleri de bu iddiaların en önemli çıkış noktasını oluşturuyor. Öte yandan Irak Hükümeti, idam sırasında cep telefonuyla çekim yapılması hakkında soruşturma başlattı. Görüntüleri kimin sızdırdığı araştırılıyor.

İngiliz Telegraph gazetesi tarafından ortaya atılan iddiaya göre, Saddam Hüseyin, kaldığı hücrede gardiyanlar tarafından tartaklanıp, asılacağı halat yüzüne doğru savruldu. İdamından bir kaç saat sonra kefene sarılı halde yayımlanan fotoğraflarında da Saddam Hüseyin'in yüzündeki kırmızı izler dikkat çekmişti.

CEP TELEFONU KAYITLARINDA HAKARET

İdam sonrası ortaya çıkan cep telefonu kayıtlarında da Saddam'ın gardiyanlar tarafından sözlü hakarete uğradığı ortaya çıkmıştı. Sesli olarak kaydedilen iki buçuk dakikalık infaz görüntülerinde cellatlardan birinin ilmeği Saddam'ın boynuna geçirirken "Mukteda, Mukteda, Mukteda" şeklinde slogan attığı, diğerlerinin de "Çok yaşa Mukteda el Sadr" diye bağırdığı duyuluyor. Bu sırada, "Cehenneme git, cehenneme git" diye bağıran birisine Saddam'ın, "Yiğitlik bu mu?" karşılığını verdiği işitiliyor.
Ardından kelimeişahadet getiren Saddam'ın, 2. kez şahadet getirirken duasını tamamlamasının beklenmediği ve "Muhammed" dediği sırada, üzerinde durduğu kapağın açılarak idam edildiği görülüyor. Saddam'ın boşluğa düşüşü sırasında ise infazı izleyenlerden bir uğultu yükseliyor ve birinin "Tiran öldü, belasını buldu" dediği duyuluyor.

Kayıtta, Saddam'ın, bir dönem kendi istihbarat ajanları tarafından "işkencehane" olarak kullanılan infaz odasına getirilirken siyasi sloganlar attığı duyuluyor. Patlayan flaşlar ise, odada bulunan diğer kişilerin de idamı fotoğrafladıklarını gösteriyor.

Devrik diktatörün kelimeişahadeti bitiremeden ipinin çekilmesi de tartışılmış, idamın bir gösteri şeklinde yapılması tepkilere neden olmuştu.
Telegraph gazetesinin internet sitesinde yayınlanan bir haberde Saddam Hüseyin'in idamı sırasında orada bulunan savcılardan birinin şu sözlerine yer verildi: 'Saddam'a, ipi boynuna geçiren maskeliler değil, idamı gerçekleştirmekle yükümlü çemberin dışındakiler sataştı'.

NEW YORK TİMES DA YAZMIŞTI

Amerikan New York Times gazetesi de geçtiğimiz günlerde idamı izleyen görgü tanıklarının ağzından verdiği habere göre, infazı yapan cellatlar, Saddam asılmadan hemen önce Saddam'a öfkeli bir şekilde, "Bizi yok ettin, bizi öldürdün, bizi yoksulluk içinde yaşattın" diye bağırdı.
Saddam ise cellatlara "Ben sizi yoksulluktan ve sefaletten kurtardım, düşmanlarınızı; Farsları ve Amerikalıları yok ettim" dedi. Daha sonra bir cellat Saddam'a, "Allah belanı versin" dedi, Saddam da cellata, "Allah senin belanı versin" diye yanıt verdi.

MUHALİF KANALA YAYIN YASAĞI

Öte yandan Irak'ta yayın yapan muhalif Al-Sharqiya televizyonu kapatıldı. Televizyonun Saddam'ın idam görüntülerinin yayınlandığı sırada "Devlet Başkanı idama gidiyor" ifadesini kullandığı için kapatıldığı iddia edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious