Saddam'ın anıları kitap oluyor

Saddam'ın anıları kitap oluyor.13790
  • Giriş : 07.05.2008 / 23:30:00

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in avukatı Duleymi, Saddam'ın yaşam öyküsünün anlatıldığı 3 bölümden oluşan kitabın hazırlıklarının tamamlandığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Saddam Hüseyin'in Ürdünlü avukatı Halil Duleymi, Saddam'ın biyografisinin ve anılarından oluşan metinlerin taslağının tamamlandığını ve taslağın kitap olarak 2009 yılının sonunda yayınlanacağını söyledi.

Duleymi, "Saddam'ın anılarını yazıyorum. 2009 yılının sonunda yayınlanabilecek olan biyografi, Saddam'ın 2006 yılında Bağdat'taki cezaevinde kaldığı sürede kaleme aldığı 350-400 sayfadan oluşan anıları ve 2004-2005 yılları arasında kendisiyle yaptığım görüşmelerin kayıtlarından oluşuyor" dedi.

Aralarında eski ABD Başsavcısı Ramsey Clark ve eski Fransa Dışişleri Bakanı Roland Dumas'ın da bulunduğu Saddam'ın 20 kişiden oluşan avukatlarının başındaki Duleymi, "Saddam, yakalandıktan sonra kendisinin asılacağını biliyordu ve bu yüzden o tarihten itibaren anılarını yazmaya başlamıştı" diye konuştu.

Biyografinin 3 bölümden oluştuğunu belirten Duleymi, "İlk bölüm Saddam'ın kaleme aldığı anıları, ikinci bölüm sözlü olarak ifade ettiği anıları, son bölüm ise Saddam'ın yayınlanmamış şiirlerinden oluşuyor" dedi. "Saddam, ABD'li gardiyanların mesajlarının dışarıya ulaştırılmasına izin vermemesi nedeniyle, anılarının ABD'lilere sızdırılmadığından emin değildi" diyen Duleymi, "ABD'li gardiyanlar bana izin verdiğinde kendi el yazılarından oluşan 350-400 sayfalık anılarını aldım" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious