Saddam'ın doğum günü kutlandı

Saddam'ın doğum günü kutlandı.15910
  • Giriş : 28.04.2008 / 15:04:00

ABD tarafından devrilen ve Duceyl davasında aldığı idam cezasıyla asılan Irak'ın eski devlet başkanı Saddam Hüseyin'in 71'inci doğum günü, eski rejime özlem duyanlar tarafından gizlilik içinde kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saddam Hüseyin'in mezarının bulunduğu başkent Bağdat'ın kuzeyindeki Avca'daki muhabirler, 30 Aralık 2006'da asılan Saddam Hüseyin'in yakınları, Selahaddin vilayetinin din adamları ve aşiret mensuplarının katıldığı anma töreninde çocukların eski devlet başkanının portrelerinin taşıdığını, grubun mezar başında şiirler ve ilahiler okuduğunu aktardı.

Törene katılan Selahaddin vilayeti çocuk derneği başkanı Şaha Hamid El Coburi, "İşgalden duyduğumuz üzüntüyü ifade etmek için merhum başkanın doğum gününü kutluyoruz. Saddam Hüseyin ülkenin birliğini temsil ediyordu, işte bu yüzden onu seviyor ve doğum dününü anıyoruz" dedi.

Saddam Hüseyin'in mezarına bakan 35 yaşındaki Mahmud Tikriti de, "Tören, liderimize bağlılığımızın ifadesidir" diye konuştu.

Biraz daha güneyde, Saddam Hüseyin'in eski kalesi Tikrit'teyse hiçbir tören öngörülmediği, bununla birlikte bir zamanlar Saddam Hüseyin Camii olarak anılan kentin büyük camisine 2 pankart asıldığı belirtiliyor.

Pankartlardan birinde, "28 Nisan bize Arap şövalyesi Saddam Hüseyin'in doğumunu anımsatıyor" yazarken, diğerinde de "cesur liderlerinin nur içinde yatması" dileğinde bulunuyor.

Saddam Hüseyin, 30 Aralık 2006'da asılarak idam edilmişti.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious