Saddam'ın duruşması ertelendi

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in yargılandığı davaya yarın yapılacak duruşmayla devam edilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sanıkların Enfal olayında sadece Kürt isyancılar ve İran askerlerinin hedef alındığını savunduğu duruşmada dinlenen bir tanık zehirli gaz saldırısında yaşadıklarını anlattı. Ülkenin kuzeyinde yer alan Balisan köyünde savaş uçaklarından atılan kimyasal silahlara maruz kalan Ali Mustafa Hama adlı Kürt şunları söyledi: "Bombalardan yeşile çalan dumanlar yükseliyordu. Birkaç dakika sonra çrümüş elma ya da sarımsak kokusuna benzer bir koku duyduk. İnsanlar kusuyordu. Kör olmuştuk ve çığlıklar atıyorduk. Bizi Allah'tan başka koryuacak hiç kimse yoktu." Tanık, ölenler arasında bir bebeğin de olduğunu söyledi. Saddam Hüseyin ise tanığa "Bunları sana söyleten kim? " diyerek karşı çıktı.

Tanıklardan Necib Hudeyr Ahmed ise Saddam'ı Adolf Hitler'le kıyasladı. Enfal tanıklarının Duceyl katliamıyla ilgili görülen davadakilerin aksine kimliklerini gizlememesi dikkat çekti. Duceyl davasında birçok tanık intikam saldırılarından çekinmeleri nedeniyle perde arkasından konuşmuş ve isimlerinin açıklanmamasını talep etmişti.

Sanıklardan Enfal operasyonunun komutanı Sultan Haşim El Tai ise saldırıların hedefinin siviller değil, düzenli bir Ordu olduğunu savundu. El Tai, operasyon bölgesindeki sivillerin Kerkük dahil olmak üzere güvenli bölgelere yerleştirildiğini söyledi. Saddam hükümetinin son savunma bakanı olarak görev yapan El Tai, "İranlıların Irak'ı, ne pahasına olursa olsun, işgal etmemesi için aldığım emirleri tam olarak ve samimiyetle uyguladım. Yetkilerimi aşmadım" dedi.

Enfal olayı sırasında askerî isithbarat servisinin şefi olan Sabir El Duri de İran askerleri ve onlara destek veren Kürt isyancıları hedef aldıklarını, bölgedeki sivillerin zaten tahliye edilmiş olduğunu söyledi. El Duri, "Göreceğiniz gibi, biz suçlu değiliz. Ülkemizi onurlu ve samimi bir şekilde savunduk" şeklinde konuştu. Davanın yarın yapılacak duruşmasında tanıklar dinlenmeye devam edilecek.

Yaklşaık 182 bin sivilin öldürüldüğü iddia edilen Enfal olayını sanıkları arasında Saddam'ın 'Kimyasal Ali' olarak bilinen kuzeni Ali Hasan El Mecid de bulunuyor. El Mecid, Kürtlere karşı zehirli gaz kullanılmasını emretmekle suçlanıyor. Mahkemenin başkanlığını Şii yargıç Abdullah El Amari yapıyor.

Saddam Hüseyin'in 148 Şiinin öldürüldüğü Duceyl olayından yargılanması davasında ise 16 Ekim'de yapılacak karar duruşması bekleniyor. Saddam, her iki davada da idam istemiyle yargılanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious