Saddam'ın hâkimi kaçtı

  • Giriş : 11.03.2007 / 00:00:00

Saddam'ın idam kararını veren Iraklı hâkim Rauf Abdülrahman, turist vizesiyle gittiği İngiltere'de sığınma talebinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

El Cezire'ye göre Kürt hâkim başvurusunda "Ailemin ve benim hayatım tehlikede" dedi.

Saddam'ın hâkimi Blair'e sığındı

Devrik Irak lideri Saddam'ın idam kararını veren hâkim Rauf Abdülrahman aralık ayında turist vizesiyle gittiği İngiltere'den sığınma talebinde bulundu. Kürt hâkim, kendisi ve ailesinin hayatının tehlikede olduğunu söyledi.

Irak devrik lideri Saddam Hüseyin ve yardımcıları Barzan Tikriti ile Ahmed El Bandar'ın Duceil katliamı ile ilgili yargılandıkları davada idam kararlarını açıklayan Kürt hakim Rauf Abdülrahman İngiltere'ye sığındı. Arap televizyonu El Cezire'nin haberine göre Halepçeli Kürt hakim geçtiğimiz aralık ayında turist vizesiyle İngiltere'ye gitti. Ailesini de yayına alan Abdülrahman, "Ailemin ve benim hayatım tehlikede" diyerek İngiltere Göçmenlik Bürosu'na sığınma başvurusunda bulundu. Abdülrahman, Irak Özel Mahkemesi'nin ilk hakimi Rizgar Muhammed Amin'in "yumuşak davranıyor" eleştirileriyle istifa etmesi üzerine davaya atanmıştı. Kürt hakimin mahkemedeki sert yönetimi ise salonda tartışmalara yol açmıştı.

'BANA İTAAT EDECEKSİN'
Mayıs ayındaki bir duruşmada savunma avukatını salondan dışarı atan hakim, Saddam'ın üvey kardeşi Barzan Tikriti'ye susmasını söylemişti. Tikriti bu sert tavra sinirlenerek Kürt hakime "O... çocuğu' diye küfür ederek salonu terk etti. Saddam Hüseyin'in "Ben Irak'ın Devlet Başkanı'yım" demesi üzerine de Abdrurahman "Sen burada bir sanıksın. Bana itaat et" diyerek sert çıkmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious