Saddam'ın hazinesi Antakya Müzesi'nde

Saddam'ın hazinesi Antakya Müzesi'nde.16238
  • Giriş : 18.03.2008 / 21:58:00

Irak'ın Devrik Lideri Saddam Hüseyin'in Irak'taki Sarayından Kaçırılarak Hatay'da Cilvegözü sınır Kapısı'nda ele geçirilen tarihi eşyalar Antakya'daki müzeye teslim edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in Irak'taki sarayından kaçırılarak Hatay'da Cilvegözü Sınır Kapısı'nda ele geçirilen tarihi eşyalar Antakya'daki müzeye teslim edildi.

Saddamın Sarayındaki fildişi, gümüş işlemeli mobilyalar, pirinç, gümüş işlemeli mangal ile saf ipek halılar geçtiğimiz günlerde Hatay'ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Sınır Kapısı'nda düzenlenen operasyonunda yakalanmıştı.

Cilvegözü Gümrük Muhafaza Müdürlüğü Kaçakçılık ve İstihbarat ekipleri ele geçirdikleri Saddamın hazinelerini bir kamyona yükleyerek Antakya Arkeoloji Müzesi'ne getirdi.

Tarihi antika eşyalar bilirkişi ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim görevlileri tarafından da incelendi. Yapılan incelemede çok sayıdaki fildişi, gümüş işlemeli mobilyaların, pirinç, gümüş işlemeli mangal ile saf ipek halıların maddi değerinin yaklaşık 2 milyon YTL olduğu bildirildi.

Antakya Müze Müdürü Faruk Kılıç, 20 adet antik değerdeki saf ipek el dokuması İran menşeli halıya ve 52 parçadan oluşan 2 takım 200 ile 250 yıllık antika değeri olan sedef, fildişi, gümüş ve deniz kabuğu figürleriyle zenginleştirilmiş mobilyaların mahkeme süresi tamamlanana kadar kendilerinde kalacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious