Saddam'ın hazinesi Hatay'da çıktı

Saddam'ın hazinesi Hatay'da çıktı.11718
  • Giriş : 15.02.2008 / 18:23:00

Saddam Hüseyin'in Irak'taki sarayından kaçırılan hazine sandıkları Hatay'da Civegözü Sınır Kapısı'nda yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in sarayındaki fildişi, gümüş işlemeli mobilyalar, pirinç, gümüş işlemeli mangal ile saf ipek halılar Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Sınır Kapısı'nda “Darbe “ operasyonunda yakalandı. Suriye plakalı bir TIR’da yapılan aramada yakalanan Saddam’ın sarayındaki tarihi antika eşyalar bilirkişi ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim görevlileri tarafından da incelendi.

Yapılan incelemede çok sayıdaki fildişi, gümüş işlemeli mobilyaların, pirinç, gümüş işlemeli mangal ile saf ipek halıların maddi değerinin yaklaşık 2 milyon YTL olduğu bildirildi.

Saddam’ın sarayında yağmalanarak elde edildiği bildirilen eşyaların Kuzey Irak’ tan ünlü bir sermayedarın kendi adına 2 ile 3 yılda peşmergelere toplattığı zengin bir koleksiyon olduğu öğrenildi. Tarihi ve antika eşyaların TIR ile Cilvegözü Sınır kapısından yanlış beyanla geçirildikten sonra Mersin’e oradan da İsrail üzerinden Avrupa’ ya sevk edileceği bildirildi. Cilvegözü Gümrük Muhafaza Müdürlüğü Kaçakçılık ve İstihbarat ekipleri yakaladıkları Suriye uyruklu TIR şoförü Hasan Droubı, gözaltına aldıktan sonra Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığına sevk etti. Droubı çıkartıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine konuldu.

Alınan bilgiye göre Cilvegözü Gümrük Muhafaza Müdürlüğü Kaçakçılık ve İstihbarat ekipleri Suriye uyruklu Hasan Droubı’ nın şoförlüğünü yaptığı 787076 Suriye plakalı aracı şüphe üzerine durdurdu. Yapılan aramada TIR’da, 100 yıllık olduğu düşünülen üzerinde kutsal kitaplarda bahsi geçen Hz. Musa’ nın asası ile Kızıldenizi geçtiği sembolize eden sanat tarihinde ünik eser olarak adlandırılan bir halı ele geçirdi.

250 yıllık tarihi olan ünlü medreselerde müderrislerin kullandığı düşünülen 1 adet kitaplık ile 7 adet Pirinç, Bronz ve Gümüş işlemeli metal tarihi eser’in de yer aldığı TIR Cilvegözü Sınır Kapısında parka çekildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious