Saddam'ın heykelini yıkan 'Pişman'

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

Saddam'ın ABD ordusu tarafından iktidardan düşürülüşünün simgesi olarak başkent Bağdat'taki heykelini yıkan Kadim El Jubori yaptıklarından pişman olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saddam Hüseyin'in bronz heykeli 9 Nisan 2003 günü şehrin merkezinde bulunan Firdevs (Cennet) meydanında iplerle alaşağı edilmişti.

İngiltere'deki The Guardian gazetesine açıklamalarda bulunan Iraklı eski halter şampiyonu Jubori, "O heykeli aşağı indirdiğim için şimdi çok pişmanım. ABD'lilerin hakimiyeti Saddam'ın diktatörlüğünden daha beter. Burada herşey şimdi daha da kötüye gidiyor" diyerek duygularını dile getirdi.

Jubori, heykele büyük bir tokmakla defalarca vurduğunu hatırlatarak "Heykelin indirilişi onun diktatörlüğünün bitişinin bir sembolüydü. Bugünlere gelineceğini bilseydim asla bu işe kalkışmazdım" dedi.

Halter sporcusu olmasının yanında motor tamiri işleriyle de uğraşan Jubori, Saddam döneminde, liderin oğlu Uday'ın motosikletini tamir etmiş, fakat parasını alamaması nedeniyle şikayette bulunduğu için Ebu Garib hapishanesine atılmış. Kendisi gibi pek çok insanın bu tür sebeplerden hapishanelere gönderildiğini kaydeden Jubori, "O günlerde hepimiz Saddam'dan nefret ediyorduk. Meydandaki o heykelin aşağıya indirilmesi bizim için rüya gibi birşeydi" diye konuştu.

Jubori bütün bu düşüncelerinden artık vazgeçtiğinin altını çizerek "Şimdi olsa Saddam'ı ABD'ye tercih ederim. Bildiğiniz bir şeytan, bilmediğiniz şeytandan daha iyidir. Düşmandan bize dost olmaz. Ülkemizde durum her gün biraz daha tehlikeli hale geliyor. İnsanlar fakir. Fiyatlar ise hergün daha fazla artıyor" şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Saddam'ı Rus diktatör Stalin'e benzeten Jubori, ABD'nin ise bunlardan daha kötü olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious