Saddam'ın idam öncesi son sözleri

  • Giriş : 30.12.2006 / 00:00:00

Devrik diktatör Saddam Hüseyin sakin ve vakur bir şekilde bir şekilde idam sehbasına çıktı ve infazı öncesinde Iraklılara bakın nasıl seslendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Iraklı yetkililer, 69 yaşındaki devrik liderin sakin bir şekilde idam sehbasına çıktığını ve infazı öncesinde Iraklılara seslendiğini söyledi.

Temyiz mahkemesi yargıçlarından Münir Haddad, Saddam Hüseyin'in idam edilmeden önce, "Birleşeceğinizi umuyorum. İranlıların koalisyonuna güvenmemeniz konusunda sizi uyarıyorum. Çünkü onlar tehlikeli" şeklinde konuştuğunu bildirdi.

Yetkililer, eski devrik liderin dile getirdiği koalisyonun, Sünnilerin İran etkisi altında olmakla suçladığı Şii Nuri el-Maliki liderliğindeki hükümet olarak yorumlanacağını belirtti.

İnfazda hazır bulunan bir diğer görgü şahiti Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffık el-Rubaiye ise, eski diktatörün dar ağacına giderken ve ilmik boynuna geçilirken cellatlara herhangi bir direnme göstermediğini kaydetti.

El-Rubaiye, Saddam Hüseyin'in Amerikalı gardiyanlar tarafından Iraklı yetkililere teslim edildiğini belirterek, infazın yapıldığı sırada binada hiçbir ABD personelinin bulunmadığını söyledi. El-Arabiya televizyonuna konuşan el-Rubaiye, "Umarız bugün ulusal birliğimiz ve Irak halkının özgürlüğü için büyük bir gün olur" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious