Saddam'ın idamı ortada kaldı

  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

Irak devrik lideri Saddam'ın idam edilmesini ABD tarafı üstüne almıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD ordusu sözcüsü Tümgeneral William Caldwell, devrik Irak "diktatörü" Saddam Hüseyin'in idam edilmesinin hiçbir yerinde Amerikan kuvvetlerinin yer almadığını ileri sürdü.

Bağdat'ta gazetecilere konuşan Caldwell, idamdan kısa süre önce Amerikan kuvvetlerinin Saddam Hüseyin'in "fiziki kontrolünü" Iraklı yetkililere devrettiğini ve idamdan önce Amerikan personelin Irak hapishanesinden çıktığını söyledi.

General William Caldwell, Irak'ın bir egemen devlet olduğunu belirterek "Bu onların kararı. Orada işleri nasıl yapacaklarına karar vermek onların sorumluluğu. Eğer bana bu işleri farklı yapıp yapmayacağımızı soruyorsanız, evet biz farklı yapardık. Fakat bu bizim kararımız değil. Bu Irak hükümetinin kararı" dedi.

TALABANİ DE, İDAMDA ETKİSİ OLMADIĞINI İLERİ SÜRDÜ

Öte yandan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Saddam Hüseyin'in idamıyla ilgili kendisinin onayı ve infazın ne zaman yapılacağına dair bilgisinin olmadığını ileri sürdü.

Irak Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü'nden bugün yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Talabani'nin, devrik lider Saddam Hüseyin'in asılma tarihini bilmediği ileri sürüldü. Cumhurbaşkanı Sözcüsü, "Talabani ölüm cezasına karşı olduğunu tekrarladı, fakat mahkemenin bağımsızlığına, özellikle Saddam'ın davasında zarar vermek istemediğini kaydetti. Çünkü mahkemenin verdiği kararda olduğu gibi, Saddam haklı değildi" dedi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Talabani'nin Saddam davasıyla ilgili görüşünü hükümete mektup ile daha önce ilettiği de belirtildi.

BUSH DA İDAMI ERTELETMEK İSTEMİŞ!

Daily Telegraph gazetesi ise iç sayfalarında Saddam Hüseyin'in idam edilme şeklinin Sünnileri öfkelendirdiğini belirtirken, Iraklı bir yetkiliye atfen Amerikalıların El Maliki yönetimini infazı ertelemesi çağrısında bulunduğunu yazdı:

"Amerika'nın Bağdat'taki Büyükelçisi Zalmay Halilzad, El Maliki'ye, eğer Cumhurbaşkanı Talabani'den izin almaz ve idam emrini imzalamazsa Saddam Hüseyin'i teslim etmeyeceğini söyledi.

El Maliki, parçalı Şii toplumunda güvenilirliğini kazanmak için idam kararının uygulanması konusunda acele ediyor; Kürt olan Talabani de Saddam Hüseyin'in Kürtlere yönelik suçları nedeniyle yargılandığını görmek istiyordu. El Maliki kazandı. Cumhurbaşkanlığı kararı çıkarılmadı, El Maliki idam emrini kameraların önünde imzaladı. Bir Şii din adamından da Kurban Bayramı'nın ilk gününde idam cezasının infazında dini açıdan bir sorun olmadığına ilişkin görüş alındı."

SADR, KELLE İSTEDİ VE ALDI

Öte yandan Şii liderlerden Mukteda El Sadr'ın El Maliki koalisyonuna desteğini sürdürmek için Saddam Hüseyin'in kellesini istediğini aktaran Financial Times, "El Maliki de bunu Kurban Bayramı'nda verdi" görüşünü bildirdi.

Gazete, bu hareketiyle siyasi açıdan El Maliki'nin sanki "Şiiler ve Sünniler arasında uzlaşma" ve "Sünni komşularla işbirliğine niyetli olmadığı" görüntüsü verdiğini yazdı.

"Saddam Hüseyin'in infaz edilmesi, Sünnilere ve Irak dışına şu mesajı açıkça gönderiyor; İktidardaki bloğun temel hedefi, İngiliz-Amerikan ittifakının 2003 yılındaki savaşla tetiklediği Şiilerin iktidarını sağlamlaştırarak bölgedeki güç dengesini Şii İran'a kaydırmak" diye bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious