Saddam'ın sandalyesi boş kaldı

  • Giriş : 08.01.2007 / 00:00:00

Irak’ta, devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in idamından 9 gün sonra Saddam’ın sanıkları arasında olduğu Enfal davasına devam ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Davadaki diğer 6 sanıksa 1980-88 yıllarındaki İran-Irak savaşı sırasında düzenlenen Enfal operasyonunda savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten yargılanmayı sürdürüyor.
Bugünkü duruşmada mübaşirin adlarını okumasından sonra sessizce salona giren, aralarında Saddam’ın "Kimyasal Ali" lakaplı kuzeni Ali Hasan El Mecit’in de bulunduğu 6 sanık, daha önce Saddam ile birlikte haklarındaki suçlamaları reddetmişti.
Davadaki diğer sanıklar şöyle sıralanıyor; eski Savunma Bakanı Sultan Haşim El Tay, Saddam’ın askeri istihbarat şefi Sabir El Duri, eski Musul valisi Tahir Tevfik El Ani, Irak Silahlı Kuvvetleri operasyonlar dairesi eski başkan yardımcısı Hüseyin Reşit Muhammed ve doğu bürosu askeri istihbaratının eski başkanı Ferhan Mutlak Salih.
Irak’ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in 30 aralıkta idam edilmesiyle tüm dünyadan Irak hükümetine eleştiriler yağmıştı.
Savcılık, 1988’de Kürtlere karşı düzenlenen Enfal operasyonunda 180 bin kişinin öldürüldüğünü belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious