Saddam'ın sarayı, bölgesel güçlerin 'Karakolu' olmuş

Saddam'ın sarayı, bölgesel güçlerin 'Karakolu' olmuş.14369
  • Giriş : 11.12.2007 / 16:55:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 03:05:39

Irak'ın kuzeyinde askeri hareketlilik süredursun, bölgeden farklı bir manzara karşınızda...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Bir döneme damgasını vuran ve devrik lider Saddam Hüseyin'in yazlık saray olarak kullandığı Gare dağındaki kale, şimdilerde bölgesel yönetim güçlerinin karakolu olarak kullanılıyor. Buraya ulaşmak içinse oldukça tehlikeli ve zorlu bir yolculuğu göze almak gerekiyor.

Irak'ın kuzeyinde Dohuk yakınlarında Gare dağındaki şatoyu andıran bu kale, devrik lider Saddam Hüseyin'in ülkenin bir çok yerine yaptığı kalelerden sadece biri.

Yaklaşık 2 Bin metre yükseklikteki dağın zirvesinde bulunan kale sahne olduğu çetin çatışmalarının izini hala taşıyor.

Bir zamanlar Kale'nin bulunduğu dağın eteklerine halkın yaklaşması dahi yasaklanmış. Saddam döneminde surlarla çevrilen bu dağın çevresi adeta köylüler tarafında işgal edilmiş.

Gare dağından inen su yolu üzerinde de Saddam zamanında küçük bir baraj kurulmuş. İnsanlar burayı şimdi mesire alanı olarak kullanıyor.

Kalenin bulunduğu dağa yılan gibi kıvrılan yoldan çıkılıyor. Yol dar ve dik yamaçlardan oluşuyor. Yol boyunca çevrede mayın olduğunu gösteren işaretler var. Dağın zirvesine çıkmak yaklaşık bir saati alıyor. Kaleye ulaşıldığında ise bölgenin nasıl tehlikelerle dolu olduğunu gösteren bir uyarı tabelası dikkat çekiyor.

1990'lı yıllarda Kürtlerle Saddam askerleri arasında Kale çevresinde çok şiddetli çatışmalar yaşanmış. Kalenin çevresi hem Saddam döneminden döşenen mayınlar hem de bu çatışmalar sırasında kullanılan ancak patlamamış çok sayıda patlayıcı maddeyle dolu.

Bu patlayıcı maddeler halen temizlenmediği için kaleye giden yolun dışına çıkılması büyük tehlike oluşturuyor. Kale defalarca bombalanmasına rağmen, hala dimdik ayakta duruyor.

Bir zamanlar Saddam'ın çöl sıcaklarından bunaldığında Bağdat'tan çıkıp geldiği yazlık Saray'ı şimdilerde bölgesel yönetim güçleri, karakol olarak kullanıyor. Dohuk ve Zahonun tamamını tepeden gören kale'ye izinsiz giriş yasak. Samanyolu Haber ekibini saray yakınlarında farkeden güvenlik güçleri, çekim yapmanın yasak olduğunu söyleyip bölgenin terkedilmesini istiyor.

Irak'ın kuzeyine hakim noktada bulunan Gare dağı, bir dönem terör örgütü PKK'nın da ilgisini çekmiş. Yakın zamana kadara dağda terör örgütünün küçük bir eğitim kampının dahi bulunduğu anlatılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious