Saddam'ın Türk terzisi, BBC'ye haber oldu

  • Giriş : 14.02.2006 / 00:00:00

BBC kanalı yıllardır Saddam Hüseyin'in terziliğini yapan Türk Recep Cesur'u ele aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BBC, Recep Cesur'un, İstanbul'da ticari hayatın en işlek olduğu Laleli'den Bağdat'a on yılı aşkın bir zamandır halı ticareti yaptığını duyurdu. Saddam'ın özel terziliğini yapan Cesur'un bir dikdatör olan Saddam'ın ölçülerini ezbere bildiğini aktaran BBC, Cesur'un, "Saddam'ın kumaş pantolonu her zaman ceketinden iki beden büyüktür. Ama şimdi görünen o ki Saddam kilo kaybetmiş, dolayısıyla ebatları da değişmiştir." sözlerini aktardı. Recep Cesur'la röportaj yapan BBC, Cesur'un şu sözlerini aktardı: "Genelde Saddam siyah ve koyu lacivert renginde kumaş siparişi verirdi. Her zaman düz kravat alırdı. Açık renkte gömlek, siyah renkte ise ayakkabı isterdi. Ama biz her ne yapıp gönderdiysek hep ona yakıştı. Saddam mahkemede giydiği takım elbisenin markası görününce satışlar beşe katladı."

Saddam'ın mahkemede yargılanmasının Türk terzicinin ününü artırdığına işaret eden BBC, Cesur'un açıklamalarına şöyle yer verdi : "Satışlarım yüzde yüzden fazla arttı. Saddam'ın mahkemesinden önce biz ayda beş veya altı yüz takım elbise satıyorduk. Ama şimdi ayda 3 bin adet satıyoruz. Saddam'ı seven de sevmeyen de bize sipariş veriyor artık. İlk önce anlamadım ve sordum : 'Sen Şiisın, neden Sünni olan Saddam gibi giyinmek istiyorsun.?' Adam ise : 'Eğer Saddam bunu giyiyorsa, bu kesin kalitelidir.' cevabını verdi."

Recep Cesur'un hayat hikayesini de aktaran BBC, Cesur'un sekiz yaşından itibaren iş hayatına atıldığını, maddi durumları kötü olmasından dolayı 13 yaşında ayağına sadece bir plastik ayakkabı giyerek İstanbul'un yolunu tuttuğunu ve şu an 37 yaşında olan Cesur'un İstanbul'a çaresizlik nedeniyle 13 yaşında geldiği o günün bir fotoğrafını kendi iş yerinde asılı olduğunu belirtiyor.

Cesur'a Saddam'ın stilisti olmaktan memnun musun sorusunu soran BBC, Cesur'un sözleriyle devam ediyor: "Politikayla iş hayatını karıştırmamalısınız. Bizim işimiz müşterilerimizi memnun etmektir. Saddam Hüseyin'in bir diktatör ya da başkan olması bizi ilgilendirmez. Saddam çok iyi bir pazar bizim için bu kadar."

İngiltere Başbakanı Tony Blair'e de seslenen Recep Cesur, "İngiltere Başbakanı modayı oldukça yakından takip ediyor. Ama bunlar gelip geçiçidir. Eğer Tony Blair'e de yapmaya başlarsam onun için çok özel modeller yaparım. Onun siparişini bekliyorum." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious