Saddam'ın yargılandığı dava da sanıklar dinleniyor

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin ve 7 yardımcısının yargılandığı davaya bugün devam ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Davanın dünkü duruşmasına Saddam ve üst düzey 3 yardımcısı alınmamıştı. Bugün ise Saddam ile birlikte tüm sanıklar mahkeme salonundaki yerlerini aldı.

Mahkeme Başkanı Rauf Abdurrahman, bugünkü duruşmanın açılışında "adaleti sağlamak adına bütün sanıkları avukatları ile birlikte kabul ettiklerini" ifade etti.

İfadesini perdeli bir kabinin içinden veren ilk tanık Duceyl katilamında polis güçlerine köylüleri yakalayarak öldürmeleri için önderlik eden kişi olduğu iddia edilen eski Baaslı Abdullah Ruveyd ile ilgili olarak, "Kendisi iyi, tanınan ve sözü dinlenen bir kişidir. Güvenlik işleriyle alakası yok" dedi. Dün ifade veren bir başka tanık da Ruveyd'in Baas partisinde düşük seviyeli bir yetkili olduğunu ve böyle bir görev verilmesinin zor olduğunu" ifade etti.

Davanın son birkaç duruşmasında sanıkların katilamla ilişkilerine dair yazılı belgeler incelenmiş ve sanıklar hakkındaki iddialar tek tek okunmuştu.

Saddam ve yardımcıları 1982 yılında 148 Şii'nin öldürüldüğü Duceyl katilamıyla yargılanıyor. Duceyl davasında sonra 1988 yılında Kürtlere karşı yapılan Enfal operasyonu davası başlayacak.

Davadaki sanıklar şunlar; Saddam Hüseyin (Devrik Irak lideri), Barzan İbrahim el-Tıkriti (Saddam Hüseyin'in üvey kardeşi ve eski istihbarat servisi başkanı), Taha Yasin Ramazan (eski Devlet Başkanı Yardımcısı), Ali Daim Ali (eski Baas partisi yetkilisi), Avad Hamad el-Bandar (Devrim Mahkemesi'nin eski baş yargıcı), Mizher Abdullah Ravid (eski Baas partisi yetkilisi), Abdullah Kadim Ruadi (eski Baas partisi yetkilisi), Muhammed Azavi Ali (eski Baas partisi yetkilisi)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious