Saddam'la ilgili çelişkili açıklamalar

  • Giriş : 29.12.2006 / 00:00:00

Avukatı, idama mahkum edilen devrik lider Saddam Hüseyin'in Iraklı yetkililere teslim edildiğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Saddam Hüseyin'in adının açıklanmasını istemeyen savunma avukatı, ABD gözetimindeki Saddam Hüseyin'in, Iraklı yetkililere teslim edildiğini kaydetti.

AVUKATI: EŞYALARININ TOPLANMASI İSTENDİ

Devrik Irak devlet başkanı Saddam Hüseyin'in baş avukatı Halil el Duleymi, eski devlet başkanının hala Amerikalıların elinde olduğunu söyledi. Irak'ın, idama mahkum edilen devrik lideri Saddam Hüseyin'in avukatı, Amerikalı yetkililerin kendisinden "Saddam Hüseyin'in kişisel eşyalarını almasını" istediğini belirtti.

Avukat Halil El Duleymi, Amerikalıların kendisini aradığını ve "devlet başkanıyla, idama çarptırılan diğer sanık Barzan El Tikriti'nin kişisel eşyalarını toplamasını istediğini" söyledi.

YAKINDA TESLİM EDECEKLER

Duleymi, AP'ye yaptığı açıklamada, Amerikalı yetkililerin kendisinden, Saddam'ın kişisel eşyalarını, tutuklu bulunduğu Amerikan askeri hapishanesinden almak için birini görevlendirmesini istediğini belirtti, ancak kendisinin henüz kimseye böyle bir yetki vermediğini söyledi.

Duleymi, "Ancak bu istek, (Amerikalıların) onu yakında Irak yetkililerine vereceği anlamına geliyor" dedi.Duleymi, Saddam'ın ne zaman Iraklılara teslim edileceği veya ne zaman idam edilebileceği konusunda bir yorumda bulunmadı.

Halen Bağdat Havaalanı'na yakın, Cropper Kampı adlı Amerikan askeri hapishanesinde bulunan Saddam'ın, idam için Iraklı yetkililere teslim edilinceye kadar burada tutulması kararlaştırılmıştı.

IRAKLI YETKİLİLER: TESLİM EDİLMEDİ

Irak Adalet Bakanlığı, Saddam Hüseyin'in kendilerine teslim edildiğini yalanladı. Adalet Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Saddam'ın avukatlarının eski devlet başkanının Amerikalılar tarafından Irak yetkililerine teslim edildiği iddialarının sorulması üzerine, "Bu doğru değil. Hala Amerikalılarla" dedi.

Aynı yetkili, idam cezalarının infazından sorumlu olan bakanlığın, Saddam'ı 26 Ocaktan önce idam etmeyeceğini de söyledi.

NBC: BAYRAMA KADAR İDAM EDİLEBİLİR

ABD'nin önemli televizyon kanallarından NBC, idama mahkum edilen Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in cezasının, Kurban Bayramı'nın başlamasından önce infaz edileceğini iddia etti.

NBC, adını belirtmediği Amerikalı bir askeri yetkiliye dayanarak verdiği haberinde, Saddam Hüseyin'in Pazar gününden önce asılacağını duyurdu. NBC muhabiri, idamın bugün bile infaz edilebileceğini söyledi.

NBC televizyonu, Saddam Hüseyin'i halen elinde bulunduran Amerikan ordusunun, devrik liderin Iraklılara teslim edilmesi için Irak hükümetinden resmi talep aldığını duyurdu.

ÜVEY KARDEŞLERİYLE VEDALAŞTI

Saddam Hüseyin'in, dün 2 üvey kardeşiyle biraraya geldiği ve ailesine özel mesajlar gönderdiği bildirildi. Saddam Hüseyin'in avukatlarından Bedi Arif, devrik Irak liderinin anne tarafından üvey erkek kardeşleri Sabavi ve Vatban İbrahim Hasan El Tıkriti ile Bağdat'ta tutulduğu hücresinde görüştüğünü söyledi.

Bu görüşmenin, Saddam Hüseyin'in talebiyle yapıldığını belirten Arif, morali yüksek olan Saddam'ın üvey kardeşlerine ailesi için mektuplar verdiğini açıkladı. Arif, Saddam Hüseyin'in etrafında olanlarla ilgili ayrıntılı bilgisi bulunmadığını ve "ülkesi uğruna şehit olmak amacıyla hayatını vermeye hazırlandığını" belirtti.

Avukat Bedi Arif, edindiği bilgiye göre, devrik Irak liderinin halen Amerikalıların gözetiminde tutulduğunu, Iraklı yetkililere teslim edilmediğini da açıkladı.

BM: ACELE EDİLMESİN

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Louise Arbour, idam kararı yüksek mahkeme tarafından da onaylanan Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in cezasının uygulanması konusunda acele edilmemesini istedi.

Arbour açıklamasında, dava süreciyle ilgili kuşkular olduğunu belirterek Saddam Hüseyin'in ölüm cezası aldığı Duceyl davasının temyiz sürecinin uzun sürdüğünü, alınan karmaşık kararın dikkatlice incelenmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Asıl davanın adil olmadığı konusunda kuşkular olduğunu ve bu kuşkuların giderilmesi gerektiğini ifade eden BM yetkilisi, bundan dolayı Saddam Hüseyin'in idam cezasının uygulanması konusunda Iraklı yetkililere acele etmemeleri çağrısında bulunduğunu kaydetti.

Arbour, dava ve temyiz sürecinin güvenilir ve tarafsız olduğunun kabul görmesinden sonra infazın yerine getirilmesinde, Irak ve uluslararası toplumun çıkarı olduğunu bildirdi.

Arbour, Saddam Hüseyin'in de imzaladığı uluslararası anlaşmalara göre, olası bir ceza indirimi ya da af için “uygun makamlara” başvurma hakkının bulunduğunu hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious