Saddam' ın idam edilmemesini istedi

  • Giriş : 29.12.2006 / 00:00:00

Yemen, ABD ve Irak’tan, Saddam Hüseyin’in idam edilmemesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yemen Başbakanı Abdülkadir Bagammal, ABD Başkanı George W. Bush’a gönderdiği mektupta, ’’Yemen hükümeti, cezanın infazının önlenmesi için müdahale etmenizi istemektir, çünkü infaz iç çatışmaların ve Irak halkının çektiği acının daha da artmasına yol açacaktır’’ dedi.
Bagammal, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’ye yazdığı mektupta da, ’’Irak halkının birliği ve ülkenin istikrarı hatırına, yaraları iyileştirecek uygun ortamı sağlamak için siyasal dirayetinize güveniyoruz’’ diye yazdı.

SADDAM’IN AVUKATLARI, İNFAZIN DURDURULMASI ÇAĞRISINDA BULUNDU

İdam cezasına çarptırılan Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’i temsil eden savunma ekibi, cezanın infazının durdurulması çağrısında bulundu.
Savunma ekibi tarafından AP Ajansı’na gönderilen açıklamada, Saddam Hüseyin’in, artık ABD’li askerlerin gözetiminde olmadığı ve bunun, idamın infazından önceki son adım olduğuna inanıldığı bildirildi.
Açıklamada, Saddam’ın Iraklılar’a teslim edildiğine dair kesin bir ifade kullanılmadı ve "Birkaç dakika önce ABD’lilerden, Saddam Hüseyin’in artık ABD güçlerinin gözetiminde olmadığı bilgisini aldık" denildi.
Ancak isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Saddam’ın henüz kendilerine teslim edilmediğini belirtti ve "Saddam’ı, infazdan hemen önce teslim alacağız" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious