Saddam'la mezarda buluştular

  • Giriş : 15.01.2007 / 00:00:00

Irak’ta sabaha karşı idam edilen Saddam’ ın üvey kardeşi İbrahim el Tikriti ile eski Irak devrim mahkemesi başkan Hamid el Bender, Saddam’ ın yanına gömüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Selahaddin vilayeti vali yardımcısı Abdullah Cubara’nın, ABD askeri üssüne getirilen Tikriti ve Bender’in cenazelerinin yerel yetkililere teslim edildiğini açıklamasından sonra cenazeler, Saddam Hüseyin’in doğum yeri olan Tikrit’in Avca köyüne götürüldü.

Bölgeden gelen haberlere göre, Irak bayraklarına sarılı tabutlar, hava karardıktan sonra Saddam Hüseyin’in iki hafta önce defnedildiği yere getirildi. Yüzlerce kişinin toplandığı, devrik lider Saddam Hüseyin’in resimleri ve çiçeklerle dolu olan mezarının bulunduğu yerin bahçesine getirilen cenazeler, yıkandıktan ve defin için hazırlandıktan sonra dini törenle toprağa verildi.

Cenaze töreninde, Şii ağırlıklı hükümetin ’’İran ajanı’’ olduğu şeklinde suçlamaların dile getirildiği hükümet aleyhine sloganlar atıldı. Bender’in oğlu ile Selahaddin valisi, vali yardımcısı ve emniyet müdürünün de katıldığı cenazede bazılarının idamlara tepkilerini göstermek için havaya ateş açtığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious