Sadece bir köye 2 bin bomba!

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

İsrail savaş uçakları sadece bir köye 2 bin bomba attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün sadece 7 saat içerisinde 250'den fazla hava akını düzenlenen Lübnan'a 4 binden fazla bomba yağdırıldı. 2 bin bombanın isabet ettiği sınırdaki Aytarun köyü adeta haritadan silindi. Saldırılarda ölenlerin sayısı ise 1000'e yaklaştı. Bunların üçte biri 12 yaşın altındaki çocuklar. Lübnan Sağlık Bakanı Muhammed Halife, yaklaşık 3 bin yaralının tedavi gördüğü hastanelerde sadece bir haftalık yakıt kaldığını açıkladı. Halife, “Hastaneler hizmet veremez hale gelecek.” dedi. Tıbbi malzeme yetersizliği de bombardıman altında hizmet vermeye çalışan hastanelerin işini zorlaştırıyor. Yüzlerce yaralı ölüm riski altında. İsrail ordusu, komandoların önceki gece güneydeki Sur kentine düzenlediği özel operasyonun ardından top ateşi ve hava saldırılarını şiddetlendirdi. Hizbullah da, mevzilerine ateş açan helikopterlere uçaksavarla karşılık verdi. İsrail savaş uçakları, başkent Beyrut'un güneyindeki Hizbullah'ın etkin olduğu banliyölere yönelik yoğun bombardımanı sürdürüyor.

İsrail topçu birlikleri ise Hizbullah milisleriyle şiddetli çatışmalara sahne olan sınırdaki 15 köyü durmaksızın vurdu. Ancak İsrail’in bu şiddetli bombardımanı, Hizbullah’ın füze saldırılarını engelleyemedi. İsrail’in kuzeyine düşen füzeler 3 İsraillinin ölümüne yol açtı. Tayibe bölgesindeki bir köyün kuşatılması sırasında iki araca havan topu saldırısı düzenleyen Hizbullah, 1 askeri öldürdü. Sur kentinde yapılan komando operasyonundaysa 2’si ağır, 8 İsrail askeri yaralandı. İsrail jetleri de bölgedeki kasaba ve köylere bildiri dağıtarak buraların boşaltılmasını istedi. Öte yandan Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın, “Beyrut’u vurursanız, biz de Tel Aviv’i vururuz” tehdidinin ardından, İsrail başkentinde sığınaklar inşa edilmeye başlandı.

Dördüncü haftasındaki İsrail saldırılarının bilançosu ise her geçen gün artıyor. Lübnan hükümetine bağlı Kurtarma Komisyonu, 25 günü geride bırakan İsrail bombardımanlarında ölenlerin sayısının 968’e yükseldiğini, 3 bin 293 kişinin yaralandığını açıkladı. Ölenlerin yüzde 30’unu, 12 yaşından küçük çocuklar oluşturuyor. Ancak bu bilançoya enkaz altından hâlâ çıkarılamayanlar dahil değil. Komisyonun rakamlarına göre 3 milyonluk Lübnan’da saldırılar 913 bin kişinin yerinden olmasına yol açtı; bunların 220 bini Lübnan topraklarını terk etti. 100 binden fazla yabancı ve çifte vatandaş da tahliye edildi.

İsrail, insanî yardım malzemelerinin taşınması için hayatî önem taşıyan ulaşım altyapısını da neredeyse tamamen yok etti. Resmî rakamlara göre saldırılarda şimdiye kadar 73 köprü, 72 bağlantı yolu ve 6 bin 800 yerleşim birimi tahrip edildi. Güney Lübnan ile Beyrut ve Lübnan’ın başkenti ile Kuzey Lübnan arasında kıyı boyunca yer alan karayolu İsrail uçaklarınca tahrip edilirken Beyrut ile Şam’ı dağlardan bağlayan karayolundaki köprüler de bombalandı.

Bu gelişmeler yaşanırken, Lübnan’da büyük bir çevre felaketine yol açan petrol sızıntısı, Türkiye’yi tehdit etmeye devam ediyor. İsrail uçaklarının 14 Temmuz’da Beyrut’taki Ciyye elektrik santralının tanklarını vurmasıyla denize sızan binlerce ton petrol, Suriye’ye de ulaşarak Akdeniz’de giderek yayılıyor. İngiliz Guardian ve Financial Times, yayılmanın durdurulmaması halinde petrolün Türkiye sahillerini vurabileceği tehlikesine vurgu yaptı. Guardian, bombardımanın ilk günlerinde vurulan santraldan sızmaya başlayan petrol miktarının 35 bin tona ulaştığına dikkat çekerek, Akdeniz’deki en büyük çevre katliamlarından birine imza atıldığını dile getirdi. Turizm merkezlerinin bulunduğu sahillerin kalın bir petrol tabakasıyla kaplandığını yazan gazete, bölgede balıkların yumurtalarını bıraktığı bölgelerin de kirlendiğini belirtti. Haberde kirliliğin 80 kilometrelik bir sahil şeridini etkilediği, önlem alınmazsa Kıbrıs ve Türkiye sahillerine kadar ulaşabileceği uyarısında bulunuldu. Financial Times’a konuşan BM Çevre Programı Koordinatörü Achim Steiner da aynı uyarıda bulundu; ancak sızıntının 15 bin ton olduğunu savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious