'Sadece mas turizm olursa herşeyden etkileniriz'

  • Giriş : 19.02.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, sadece mas turizm olması nedeniyle kuş gribi ve karikatür krizi gibi birçok olumsuzluklardan etkilenileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan Koç, dünya turizminin yüzde 75'inin mas turizmine (kitle turizmi) dayandığını belirterek, "Sadece mas turizmde kalırsanız bunun acılarını çekiyorsunuz. İşte kuş gribi, karikatür krizi bizi etkiledi. Böyle devam edersek daha çok olumsuzluklarla karşılaşırız." dedi.

Mas turizminin bunun yanında kongre, golf ve termal turizmlerinin de ihmal edilmemesi gerektiğini kaydeden Koç, "Mas turizminde kişi başına 700 dolar düşüyor. Eğer bunu termal turizme döndürürsek kişi başına 3 bin dolar, golf ve kongreye döndürürsek de 5-6 bin dolar düşecek. Mas turizmini inkar etmiyoruz ama diğerlerini de ihmal etmemeliyiz." diye konuştu.

Hiçbir ülkenin Türkiye ile uğraşmamasını da isteyen Koç, Yunanistan'da yaşanan ilginç bir olayı esprili bir şekilde şöyle anlattı: "Yunanistan Sağlık Bakanı kendi turizmini de düşünerek 'Türkiye'ye gitmeyin' dedi. Yunanistan turizm bakanı, benim dostumdur. Kendisine telefon açarak Sağlık Bakanı'nın yanlış yaptığını söyledim. O da 'Sağlık Bakanı'nı alıp Türkiye'ye geleceğim' dedi. Perşembe gününe tavuk yemek için sözleşmiştik ancak çarşamba günü Yunanistan Başbakan'ın Sağlık Bakanı'nı görevden aldığı haberini aldık. Kimse bizimle uğraşmasın."

Emekli aylıklarında yapılan zamlarla ilgili de değerlendirme yapan Koç, "İşçi ve memurlara bu yıl maaş olarak 32 katrilyon lira para ödeyeceğiz ama emeklilere 45 katrilyon lira ödeyeceğiz. Bu hesapla devleti yönetirken akıllı olmalıyız. Bunlara rağmen emeklilere yapılan zam takdir edilecek miktardır. Aldıkları parayla sefalet sınırının da altındalardı." diye konuştu.

Koç, hükümete yöneltilen eleştirilere de şu cümle ile karşılık verdi: "Bir iktidarın iktidar olabilmesi için liradan 6 sıfırı atması büyük iştir."

Koç, kongre sonrasında Denizli'den ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious