"Sadece omzuna elimi koydum"

  • Giriş : 04.05.2008 / 13:10:00

Mersin'de bir ilköğretim öğrencisi 15 yaşındaki A.Ç., iddiaya göre, matematik dersinde kız arkadaşı D.B.'yi "taciz ettiği" gerekçesiyle okul idaresine şikayet edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aynı gerekçeyle başka bir okula sürüldüğü iddia edilen öğrenci ise "sadece omzuna elimi koydum" dedi.
Olay, 20 gün önce merkez Mezitli beldesindeki Ahmet Hocaoğlu İlköğretim Okulu'nun 34 mevcutlu 8/A sınıfında meydana geldi. 15 yaşındaki A.Ç., iddiaya göre, matematik dersinde kız arkadaşı D.B.'yi "taciz ettiği" gerekçesiyle okul idaresine şikayet edildi. D.B.'nin, arkadaşı A.Ç.'nin bacaklarını elleyerek, kendisini taciz ettiğine ilişkin şikayet dilekçesi vermesinin ardından A.Ç. hakkında disiplin soruşturması açıldı. A.Ç., daha sonra okuldaki disiplin soruşturması gereği 14 Nisan'da İlçe Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulu'na gönderildi.

Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Çelik başkanlığındaki kurul, 18 Nisan'da toplanarak konuyu değerlendirdi. Toplantı sonunda, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmenliği'nin 109. maddesine göre "Okul değiştirme yaptırımı uygulanması" kararı alındı. A.Ç., bu kararla Mezitli Dr. Hakan Kundak İlköğretim Okulu'nda gönderildi.

Kurul kararı her iki okula gönderildikten sonra Ahmet Hocaoğlu İlköğretim Okulu Müdürü Hüseyin Tükenmez, kararı 25 Nisan'da tebellüğ belgesi ile öğrencinin annesi Latife Ç.'ye tebliğ etti. Eve gelince sürgün kararını öğrenen A.Ç., TIR şoförü babası Kenan Ç.'nin tepki gösterebileceğinden korkarak evden kaçtı. 2 gün eve dönmeyen, inşaatlarda, parklarda kalan A.Ç., ailesi tarafından aranırken, arkadaşları bir inşaatta bulup eve götürdü. Babasının tepkisi ve dayak korkusuyla evden kaçtığını anlatan A.Ç., kendisine iftira atıldığını ileri sürdü. A.Ç., "Öğretmen henüz derse başlamamıştı. Ben başka bir sırada oturuyordum. Bizim oturduğumuz sırada ise C.B. ve D.B. oturmuş, sohbet ediyordu. Ben de yanlarına geçtim, oturdum. Öğretmen 3 kişi oturduğumuzu görünce bağırdı. Bunun üzerine D.B. boş olan ön sıraya geçti, ben de geçtim. Sol kolumu omuzuna atıp konuşurken, öğretmen bir anda 'Ali ne yapıyor? Seni taciz mi ediyor?' diye sordu. Öğretmen arkadaşımı daha sonra müdür odasına götürdü. Burada şikayet dilekçesini yazmışlar. Arkadaşıma tacizde bulunmadım, yalnızca sol elimi bir an omuzuna attım. D. benim kardeşim gibidir, onu taciz etmedim" dedi.

Baba Kenan Ç. ise, oğluna verilen cezanın kaldırılması için okula ve Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe verdiğini ifade ederek, "Taciz suçlamasında bulundular, şoke oldum. Oğlum böyle şey yapacak biri değil. İnanmadım, kız öğrenciyi bulup, konuştum. Ağlayarak, 'Benim yüzümden gitti. Taciz yok. A.Ç. benim 5 yıllık arkadaşım, kardeş gibi birbirimizi severiz. Ben tacizde bulunmadığını söylememe rağmen bana odada zorla dilekçe yazdırdılar. Karşı çıktığım takdirde beni de atacaklarını söylediler' dedi. Bu görüşmem sonrası okula tekrar gittim. Ancak, okul müdürü ve yardımcısı, 'Çocuğu okutma, mesleğe ver' demekle yetindiler. Çocuğumu aklayana kadar işin peşini bırakmayacağım. Kız öğrenciyi aldım, Milli Eğitim'e götürdüm, dinlemelerini istedim, bunu yapmayıp, bizi dışarı attılar. Gerekirse bu konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacağım" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious