Sadece ses bombası atmış

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Emekli Korgeneral Tokat, sadece ses çıkaran bombaları bir eğitim malzemesi olarak kullandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Altay Tokat, Hakkari'de görev yaptığı sırada tugay komutanlığının şehirle iç içe bulunduğunu ve bu nedenle olası bir terörizm saldırısına karşı zaman zaman provalar yapıldığını anlattı. Tokat, sözkonusu provalarda, askeri literatürde -Hakem Bombası- denilen sadece ses çıkaran ve hiçbir tahrip gücü olmayan 'bir eğitim malzemesi' kullandığını açıkladı.
Emekli Korgeneral Altay Tokat, Şemdinli'deki bombalama olayına karışan astsubayları, "O bomba mesaj içindi. Ben de Batı'dan gelen memurlar hizaya gelsinler diye bir-iki kritik noktaya bomba attırmıştım" şeklinde savunmasıyla başlayan tartışmalar üzerine açıklamalarda bulundu. Tokat, dönemin hassasiyeti ve konjonktürün analizi açısından basına yansıyan sözlerinin çarpıtılmasına fırsat vermemek için sözkonusu açıklamayı yaptığını kaydetti.

Hakkari İl Güvenlik Komutanlığı görevi sırasında, Olağanüstü Hal Kanunu gereğince şehrin, köy ve mezraların, yolların, sınır ve lojmanların, memurların ve vatandaşların can güvenliğini sağlamakla görevli olduğunu kaydeden Tokat, "O dönemde tugayın bir kışlası olmadığı için tugay karargahı, destek kıtaları, tugay bağlı birlikleri ve iki dağ komando taburu şehrin içinde bulunan bazı okul, kamu binaları ve kiralanmış sivil binalarda eskiden beri iskan edilmekteydi. Tugay komutanlığı bütün birimleriyle şehirle iç içe yaşamaktaydı" diye konuştu.

"Bu nedenle şehrin bütününün güvenlik planı daha da önem kazanıyordu" diyen Tokat, sözkonusu güvenlik planının amacını ise, "herhangi bir terörist saldırının paniğe yol açmadan, kritik personele (savcı, hakim, askeri ve mülki personel), şehirde yaşayan tüm vatandaşlara zarar vermeden etkisiz hale getirilmesi" olarak açıkladı.


"EĞİTİM PROVALARINDA HAKEM BOMBASI KULLANDIĞIMIZI HATIRLIYORUM"


Bu görevin yerine getirilebilmesi için eğitim provaları yapılması gerektiğini aktaran Tokat, "Aksi taktirde eğitimsiz ve hazırlıksız bir durumda terörist sızma ve saldırılara karşı koymak mümkün olmaz. Ağır zayiatlar verilir. Bu panik ortamında terörle mücadele eden asker, polis, tüm güvenlik kuvvetleri birbirini yanlışlıkla öldürebilir... Eğitimdeki noksanlıkların görülmesi için prova şarttır. Bu sayede şehir terörist saldırılara karşı hazırlıklı hale getirilir" şeklinde konuştu.

Tokat, şöyle devam etti: "Bir şehrin içinde bomba kullanılması kesinlikle mümkün değildir. En azından şehirdeki çok sayıda binanın camları kırılır, kapı ve pencereleri hasar görür, zayiat bile verilebilir. Bu nedenle gerçek bombanın kullanıldığını düşünmek akıl ve mantık dışı bir olaydır. Askeri literatürde -Hakem Bombası- denilen ve eğitimin verimini artırmaya yönelik, sadece ses çıkaran hiçbir tahrip gücü olmayan -19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramı gösterilerinde de kullanılan- bir eğitim malzemesi de hatırladığım kadarıyla bir iki adet bu provalarda kullanılmıştır. Şehir koruma planı çerçevesinde, eğitimin bir parçası olan bu malzemenin kullanılmasına yönelik söylediğim sözler amacından tamamen ve kasıtlı olarak saptırılmıştır. Eğitime verilen önem ve alınan güvenlik tedbirleri sayesinde, o dönemde birçok öğretmen ve memur şehit edildiği halde Hakkari bölgesinde hiçbir zayiat verilmemiştir. Bu başarı halkla, memurlarla yakın işbirliği içinde hareket etmek ve eğitime önem vermek suretiyle sağlanmıştır. Alınan bu tedbirlerde hakim, savcı ve diğer memurların can güvenliğinin tam olarak sağlanmasına yönelik olup, görevlerine müdahil olmak gibi bir maksat yoktur ve kesinlikle olamaz. Savcı, hakimlerle her zaman birlikteydik, birlikte hareket ettik."


"TERÖR ÖRGÜTÜNE KARŞI YÜRÜTÜLEN MÜCADELE KANUNLARA UYGUN YAPILDI"


PKK terör örgütüne karşı yürütülen mücadelenin Anayasa, kanun ve hukuka bağlı kalınarak yapıldığını dile getiren Tokat, bölgede görev yaptığı dönemde güvenlik kuvvetleriyle ilgili yasa dışı hiçbir olay yaşanmadığı ve herhangi bir soruşturma dahi yapılmadığını kaydetti.

Tokat, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bilakis başarılı ve yasalara uygun hareket ettiğim, birliklerimin eğitimini yüksek düzeye çıkardığım, bölge halkı ve kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordineli ve yakın işbirliği içinde hareket ettiğim için terör örgütüne ağır darbeler vuruldu. Terörle mücadelemdeki başarılarımdan dolayı aldığım toplam üç adet TSK madalyasının ilkini bu görevimde aldım.

Daha önce basına yaptığım açıklamalarla, Yüksek Askeri Şura kararlarının sivil yargı denetimine açılmasının daha doğru olacağı görüşünü savunan bir kişi olarak; hakim ve savcıların görevlerine müdahaleyi düşünmem mümkün değildir. Yüksek Askeri Şura kararlarının sivil yargı denetimine açılmasını savunmam yargı sistemine ve mensuplarına olan saygımı ve güvenimi ispatlamaktadır. Yargı mensuplarının güvenlikleri için alınan tedbirlerin çarpıtılması maksatlıdır ve terörle mücadeleyi olumsuz yönde etkilemeyi amaçlamaktadır.

Açıklamaların dışında hakkımda yapılan her türlü yorum ve iddaların bir kısmı askeri bir konunun yeterince anlaşılamamasından kaynaklandığı gibi, bir kısmı da terörle mücadeleyi olumsuz etkilemek için bilinçli yapılmaktadır. Tümünü reddediyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious