'Sadekarlık ağır ağır tarih oluyor'

  • Giriş : 23.02.2006 / 00:00:00

Osmanlı döneminin en önemli mesleklerinden sedefkarlığın bir dalı olan sadekarlık ağır ağır tarihe karışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bursa'da, 22 yıl boyunca yaptığı sadekarlık mesleğinden geçimini sağlayan Zafer Karazeybek, şimdiye kadar 4 kalfa yetiştirebildiğini söylüyor. Meraklı bir kaç üniversite öğrencisinin kısa süreli öğrenme isteği dışında hiç kimsenin merak salmadığı mesleği konusunda Cihan muhabirine açıklamalada bulunan Karazeybek, uzun süre altın işlemeciliği yaptığını, 24 yaşında ise sedefkarlığa başladığını anlattı. Sedefkarlığın bir kolu olan sadekarlık mesleğini seçmesinde en önemli etkenin, bu meslekte el emeğinin ön planda olması, sanatın doruk noktalarda yaşanması olduğunu kaydeden Karazeybek, yaptığı eserlerin yerli ve yabancı turislerce büyük ilgi gördüğünü belirtti.

Fildişi, kablumbağa kabuğu, kemik, boynuz, mercan, sedef, inci ve amber (kehribar) ve bazı değerli taşları işleyerek farklı figürler, toka, kolye, küpe, bilezik, kağıt açacağı gibi aksesuarlar yaptığını vurgulayan Karazeybek, İngiltere ve ABD'den siparişler aldığını anlattı. İngiltere'den isminin bilinmesini istemeyen bir koleksyonerin fildişi bir ayna istediğini ve yaparak gönderdiğini belirten Karazeybek, ABD'den bir bayan koleksyonerin ise sık sık Türkiye'ye gelerek yeni eserlerini aldığını dile getirdi.

Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim türbelerinin restorasyonunu kendisinin yaptığını kaydeden Karazeybek, "Her iki türbenin sanduka kenarlarındaki sedef işlemeleri ile üzerlerinde bulunan kadife örtüleri (paşide) ekibimle birlikte onardık. Kadife örtüleri onarabilen Türkiye'de tek usta benim'' diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen 1. El Sanatçıları Festivali'nde kendisine ''Devlet Sanatçısı'' ünvanı verildiğini ifade eden Karazeybek eserlerinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermayeler İşletmesi Genel Müdürlüğü (DÖSİM) tarafından alınarak havaalanı ve tatil yörelerinde satıldığını anlattı.

Mesleğinin kaybolmaya doğru gittiğini belirten Karazeybek konuşmasını şöyle sürdürüyor: "Günümüzde gençler çabuk ve zahmetsiz para kazanma sevdalısı olduğu için, bizim meslekle ilgilenen yok. Gerçek sanatkar aç kalmaz ama bizim meslekte hedef 'çok para kazanmak' olamaz. İşini iyi yaparsan, çok güzel eserler çıkarırsan ekmeğini çıkarır hatta iyi paralar kazanabilirsin. Ama dediğim gibi hedef para kazanmak değil, ortaya güzel eserler çıkarabilmek olmalı.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious