Sadettin Saran’dan Aziz Yıldırım’a tepki

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

Fenerbahçe Kulübü'nün esik yöneticilerinden Sadettin Saran, müstefi başkan Aziz Yıldırım'ın Telegol'de yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Fenerbahçe Kulübünün, istifa edip etmediği, yeniden aday olup olmayacağı hala belli olmayan Başkan Aziz Yıldırım, kulübün hak etmediği şekilde yaşamakta olduğu belirsizlik ve kaos ortamı içerisinde dün akşam ilk kez ortaya çıkmış ve Telegol programında, şahsımı hedef alarak, "Galatasaray'a vardım edenden Fenerbahçe'ye başkan olmaz. Onun Fenerbahçe'ye vereceği bir sev yok" diyerek, üzülerek de olsa, beni cevap vermek zorunda bırakmıştır.

Ben 2001 yılında Aziz Yıldırım tarafından Fenerbahçe yönetimine davet edilirken de yayın haklan işiyle uğraşıyordum. Zaten beni ısrarla çağırma nedeni de, spor sektöründeki deneyimim ve uluslararası ılişkilerimdi.

Ben Galatasaray'ın yayın haklarını ilk kez 2001 Ağustos tarihinde, Fenerbahçe'de yöneticiyken, Aziz Yıldırım'ın bilgisi dahilinde aldım. Bu hakkı satın aldıktan l .5 yıl sonra da, Aziz Yıldırım tarafindan Futbol şube sorumluluğuna getirildim.

Geçmişte benim için "olumlu ve önemli değerler" olan spor sektöründeki deneyim ve ilişkilerim, nasıl olur da şimdi aday olmak isteyince birdenbire " olumsuzluk ve kulüp adına yanlış " düzeyine indirilir, anlamak mümkün değil.

Yönetim Kurulu Başkanı olduğum grubumuza ait şirketlerden bir tanesi, bugün dünyada 207 kulübün ve 33 ülke federasyonunun, Türkiye'de ise başta Fenerbahçe olmak üzere, Galatasaray ve Trabzonspor ile toplam 11 kulübün yayın haklarına sahibtir. Yani içinde olduğum iş dünyasında dün ne işle ilgileniyorsam, bugün de aynı işi yapmaktayım.

Aziz Yıldırım benim için " Onun kulübe vereceği bir şey yok " diyor. Beni yönetime alan Aziz Yıldırım. Beni Futbol şube sorumlusu yapan da Aziz Yıldırım. Hatta 2004 yılında Mart kongresinde yaptığı konuşmada, " Bir ara çok bunalmıştım. Başkanlığı bırakmayı düşündüm. Önce Nihat Özdemir'e, sonra da Sadettin Saran'a Başkanlığı önerdim. Ama her ikisi de kabul etmedi" diyerek, beni Fenerbahçe Başkanlığına layık bulduğunu, bizzat kongre üyelerine itiraf eden de yine aynı Aziz Yıldırım! Şimdi, ben kulübü böyle bir kaos ortamında bırakmamak için aday olduğumu açıklayınca da, Aziz Yıldırım'ın gözünde birden bire " Kulübe verecek bir şeyi olmayan insan " oluyorum, Fenerbahçe camiasının, bu çelişkili tutumun altındaki gerçeği fark edeceğine inanıyorum.

Bu vesile ile Aziz Yıldırım'a tavsiyem, ya bir an önce kulübün başına geri dönmesi ve kendi yarattığı bu kaos ortamına son vermesi, ya da elini ve gölgesini kulübün üzerinden çekerek, kongrede sade bir üye gibi oyunu kullanmasıdır. Gün, hizmet yarışına girenleri karalama günü değil, Fenerbahçe'yi 100. yılda Türkiye'de ve Avrupa'da zirveye taşıma ve dünya kulübü yapma günüdür. Kişilere bağımlı kurumların evrensel başarılara ulaşmasının mümkün olmadığına ve 100. yılında Fenerbahçe'nin kurumsallaşma adına önemli bir sınavın öncesinde olduğuna inanıyorum.

En kritik günde Fenerbahçe'yi başsız bırakan ve kaos ortamına neden olan Aziz Yıldırım eğer bu kararından pişmansa ve geri dönmenin yollarını arıyorsa, ben kendi adıma ona yardıma hazırım. Önemli olan Fenerbahçe'nin 100. yıl zaferidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious