Sadi Rıza bebekten hayata ilk adım

Sadi Rıza bebekten hayata ilk adım.19603
  • Giriş : 17.04.2009 / 01:23:00

Beyin ölümü gerçekleşen anne Yıldız Alçı'nın karnında 21 gün yaşatılıp 27 haftalıkken sezeryan ile dünyaya gelen Sadi Rıza bebek 14 aylık oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zor şartlar altında gözlerini açtığı dünyada, ayakları üzerinde duran ve yürümeye başlayan Sadi Rıza bebek, ailesinin neşe kaynağı oldu. Evinin odalarını emekleyerek dolaşan ve çevresine gülücükler dağıtan Sadi Rıza bebeğin ailesiyle birlikte karamsar günleri geride bıraktığı gözlendi.

Dünyada 13. vaka Türkiye'de bir ilk olarak tıp tarihine geçen Sadi Rıza bebeğin doğum serüveni yaklaşık 1,5 yıl önce başladı. İki çocuk annesi Yıldız Alçı aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığında 6,5 aylık hamileydi. Menenjit hastalığı geçiren Alçı'nın beyin ölümü gerçekleşirken adı daha sonra Sadi Rıza olacak parmak bebeğin ölüm kalım mücadelesi de başladı. Beyin ölümü gerçekleşen annenin karnında 3 hafta yaşatılan bebek, 27 haftalıkken sezeryan ile dünyaya geldi. 700 gram ağırlığında dünyaya gelen Sadi Rıza bebeğin İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki tedavisi 80 gün sürdü. Bu sırada yaklaşık 2.5 kiloya ulaşan Sadi Rıza, taburcu edilerek ailesine teslim edildi.

Baba Erdinç Ceyhan, oğlunun yaşaması, eşinin ise ölmüş olmasının verdiği karmaşık duygularla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın kendilerine hediye ettiği eve yerleşti. Aradan geçen yaklaşık 14 aylık sürede normal gelişimini sürdüren Sadi Rıza bebek, ayakları üzerinde durmaya ve ilk adımlarını atmaya başladı. Evinin odalarını emekleyerek dolaşan ve evdeki eşyalardan tutunarak ayakta durmaya başlayan Sadi Rıza, oyuncakları ve ablası Fatma ile oynuyor. Başından geçen zor anlardan habersiz bir şekilde büyüyen Sadi Rıza, gülücüklerle çevresine neşe saçıyor.

Sadi Rıza bebeğin bakımını üstlenen hala Birgül Ceyhan, "Beni annesi olarak biliyor" diyor. Sadi Rıza'dan 3 ay küçük bir bebeğinin olduğunu belirten Birgül Ceyhan, "Çocuğumun ikiziymiş gibi bakıyorum. Başlarda zor oldu ama alıştık. Her türlü ihtiyacını gidermeye çalışıyorum. Sağlığında bir sorun yok. Her hafta Cerrahpaşa Hastanesi'ne götürerek kontrolden geçiriyoruz. Babası da Sadi Rıza ile yakından ilgileniyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*