Sadr, Gates'i terörist olarak niteledi

Sadr, Gates'i terörist olarak niteledi.11358
  • Giriş : 13.04.2008 / 10:52:00

Iraklı Şii lider Mukteda El Sadr, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'i ''terörist ve düşman'' olarak niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mukteda El Sadr, Necef'te yayımlanan açıklamasında, Robert Gates'e seslenerek, "Her zaman benim düşmanımdınız, kanımın son damlasına dek düşmanım kalacaksınız" dedi.

ABD Savunma Bakanı Gates'in siyasal platformu tercih etmesi durumunda Sadr'ı ABD'nin düşmanı olarak görmeyeceklerine ilişkin sözlerine ilişkin olarak Şii lider, "Ülkemi işgal ederken hangi siyasal sürece beni dahil etmek istiyorsunuz" diye konuştu.

Sadr, açıklamada, "Terörist savunma bakanının sözlerini duyunca kendimi bu teröriste uygun bir yanıt vermeye zorunlu hissettim. Sizden başka düşmanım yok. Siz işgalcisiniz. Beni düşman olarak kabul etmeseniz de ben sizi düşman kabul ediyorum" dedi.

Sadr, "kendilerine uygun bir biçimde" Irak'taki ABD işgaline direnme sözü de verdi. Kendisine bağlı milislere Amerikalılar ve hükümet güçlerinin çekilmesi durumunda çatışmalara son verme çağrısında bulunan Sadr, "Eğer işgalci, kentleri terkederse silahlarımızı kullanmamıza gerek olmaz. Silahlarınızı işgalcilere yardım etmedikleri sürece Iraklılara doğrultmayın. Irak hükümetinden de işgalciden kurtulması için halka yardım etmesini istiyorum" diye konuştu.

ABD Savunma Bakanı Gates, dün Pentagon'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Mukteda El Sadr'ın siyasal platformu tercih etmesi durumunda kendisini ABD'nin düşmanı olarak görmeyeceklerini söylemişti.

Gates, İran'da olduğu sanılan Sadr'ın, Irak'a dönmesi durumunda tutuklanmasının kendisi için sürpriz olacağını belirterek, "O önemli bir siyasal figür. Irak'taki siyasal sürecin içinde çalışmasını istiyoruz" demişti.

Irak ordusu, ABD ordusunun desteğiyle Şii lider Mukteda El Sadr'ın Mehdi Ordusu'nun kalesi sayılan 2.5 milyon kişinin yaşadığı Sadr'da kontrolü ele geçirmek için 2 haftadır operasyonlarını sürdürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious