Sadr, Maliki'nin teklifini reddetti

Sadr, Maliki'nin teklifini reddetti.12580
  • Giriş : 27.04.2008 / 18:07:00

Irak'ta ABD karşıtı Şii din adamı Mukteda Sadr, Başbakan Nuri El Maliki'nin, kendisine bağlı Mehdi Ordusu'na yönelik operasyonları durdurmak için öne sürdüğü koşulları reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sadr'ın Necef'teki sözcüsü Salah El Ubeydi, Maliki'yi, sorunu diyalog yerine zor kullanarak çözmeye çalışmakla suçladı ve koşulları "mantıksız" olarak nitelendirdi.

Maliki, operasyonları durdurmak için geçen hafta koşullar öne sürmüştü. Irak Başbakanı, milislerin ağır silahlarını teslim etmeleri, siyasete ve güvenlik güçlerine müdahaleye son vermeleri gerektiğini söylemişti.

Hükümet, ülkenin petrol gelirlerinin yüzde 80'inin sağlandığı Basra'da, devlet otoritesini sağlamak ve kendi aralarındaki iktidar mücadelesine son vermek için Şii milislerine karşı ABD ve İngiliz güçlerinin desteğiyle 25 Mart'ta operasyon başlatmıştı.

Basra'daki çatışmalar, başkentteki Şii mahallelerine ve ülkenin diğer bazı kesimlerine sıçramıştı. Başkentteki Sadr semti de günlerdir Amerikan ve Irak askerleriyle Şii milisleri arasındaki şiddetli çatışmalara sahne oluyor. Çatışmalarda, mart ayı sonundan bu yana yüzlerce kişi öldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious