Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri

Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri.19139
  • Giriş : 19.03.2008 / 21:19:00

''13'üncü Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri''nin adayları açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sadri Alışık Tiyatrosundaki basın toplantısında konuşan Çolpan İlhan, adayları belirlemek için çok sayıda sinema filmi ve tiyatro oyunu izlendiğini belirterek, "Jüri üyeleri, tartışmalı ve fikir çatışmalı toplantılar sonucunda adayları büyük bir titizlikle belirledi. Umarım, bu ödülleri yıllarca veririz" dedi.

Daha sonra, tiyatro jürisi başkanı Üstün Akmen ile sinema jürisi başkanı Atilla Dorsay, adayları açıkladı.

Buna göre, "En iyi Kadın Oyuncu" ödülüne; Ülkü Duru (İyi Seneler Londra), Özgü Namal (Mutluluk) ve Nurgül Yeşilçay (Adem'in Trenleri), "En İyi Erkek Oyuncu" ödülüne; Yetkin Dikinciler (Mavi Güzlü Dev), Kenan İmirzalıoğlu (Kabadayı) ve Cem Özer (Adem'in Trenleri) aday gösterildi.

Derya Alabora (Adem'in Trenleri), Yıldız Kenter (Beyaz Melek) ve Gülsen Tuncer (Suna), "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu", Ali Atay (İyi Seneler Londra), Durul Bazen (Son Ders: Aşk ve Üniversite) ve Rasim Öztekin (Kabadayı) de "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü almak için yarışacak.

Tiyatro Ödülleri

Tiyatro alanında "Yılın En İyi Yapımı" ödülüne; DOT'tan "Kürklü Merkür" oyunuyla yönetmen Mehmet Daltaban, Akbank Sanat Yeni Kuşak Tiyatro'dan "Şeylerin Şekli" oyunuyla yönetmen Mehmet Ergen ve Dostlar Tiyatrosu'ndan "Sivas'93" adlı oyunla yönetmen Genco Erkal aday gösterildi.

Bu alanda aday gösterilen oyuncular şöyle:

"Yılın En İyi Kadın Oyuncusu"; Esra Bezen Bilgin (Şeylerin Şekli), Ayça Bingöl (Bana Bir Picasso Gerek) ve Vahide Gördüm (Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler).

"Yılın En İyi Erkek Oyuncusu"; Sezai Alptekin (Bana Bir Picasso Gerek), Mehmet Ali Kaptanlar (Venedik Taciri) ve Levent Ülgen (Dalga)

"Yardımcı Rolde Yılın En İyi Kadın Oyuncusu"; Şenay Gürler (Savaş İkinci Perdede Çıkacak), Özge Özder (Üç Kız Kardeş) ve Özlem Türkad (Bernarda Alba'nın Evi)

"Yardımcı Rolde Yılın En İyi Erkek Oyuncusu"; Bahtiyar Engin (Can Tarlası), Yiğit Sertdemir (Üç Kız Kardeş) ve Burak Şentürk (Savaş İkinci Perdede Çıkacak).

Müzikal ve komedi dalında da adaylar şunlar:

"Yılın En İyi Kadın Oyuncusu"; Demet Evgar (39. Basamak), Suna Keskin (Aşkın Yaşı Yok) ve Demet Tuncer (Müzikaldeki Hayalet)

"Yılın En iyi Erkek Oyuncusu"; Metin Serezli (Kim O?), Mert Turak (Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz) ve Selçuk Yöntem (Koca Bir Aşk Çığlığı)

"Yardımcı Rolde Yılın En İyi Kadın Oyuncusu"; Dilek Aba (Müzikaldeki Hayalet), Ezgim Kılınç (Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz), Derya Kurtuluş (Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz)

"Yardımcı Rolde Yılın En İyi Erkek Oyuncusu"; Erdem Akakçe (9 Ay Son Gün ve Kuyruk), Bülent Şakrak (39. Basamak) ve Okan Yalabık (39. Basamak) toplantıda, jüri üyeleri tarafından aday gösterilen sanatçılara birer berat verildi.

Ödüller, 28 Nisan'da MKM Attila İlhan Salonu'nda düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Onur ödülü ve özendirme ödüllerini alanlar, törende açıklanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious